Seminarium: “What to do with Eastern Europe’s
geopolitical «grey zone»?” | 23 stycznia 2019

Instytut Stosunków Międzynarodowych WNPiSM UW serdecznie zaprasza na seminarium naukowe pt. „What to Do with Eastern Europe’s Geopolitical „Grey Zone”?” które odbędzie się 23 stycznia w godzinach 12:00-14:00 w sali balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, ul. Krakowskie Przedmieście 32, Warszawa.

Inspiracją dla seminarium jest raport „Co mamy zrobić, by «szara strefa» Europy stała się mniej szara?” opublikowany przez warszawskie biuro Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych. W seminarium udział wezmą autorzy raportu – Iryna Vereshchuk, szefowa kijowskiego Międzynarodowego Centrum Badań Bałtycko-Czarnomorskich i Praktyk Konsensusu, i Andreas Umland z kijowskiego Instytutu na rzecz Współpracy Euroatlantyckiej – a także polscy eksperci – Łukasz Kulesa, dyrektor Biura Badań brytyjskiego think-tanku European Leadership Network, oraz przedstawiciel ISM dr hab. Andrzej Szeptycki.

Zgromadzeni eksperci omówią zagadnienia oraz działania mające służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa poradzieckich państw borykających się z problematyką tzw. zamrożonych konfliktów – Ukrainy, Mołdawii, Gruzji i Azerbejdżanu.

Wydarzenie na FB

Link do raportu

Biogramy prelegentów:

1

Iryna VERESHCHUK is the President of the International Center for Baltic-Black Sea Studies and Consensus Practices since 2016 and an Associate Professor of the Department of Political Science of the Drahomanov National Pedagogical University since September 2017. Prior, she was the Mayor of the Rawa-Ruska in 2010-2015, the youngest female mayor in Ukraine. Mrs. Vereshchuk is one of the developers of the draft law „On territorial communities in Ukraine” (portion on the current situation and prospects of formation). As the most active mayor of a small town, she received a scholarship from Open World organization and participated in the internship program at the U.S. Congress and in the activities of the local government bodies of Charlotte in North Carolina.

2

Andreas Umland (born 1967 in Jena, East Germany) is a German political scientist, historian and Russian interpreter, specializing in contemporary Russian and Ukrainian history. He is a Member of the Institute for Central and East European Studies (ZIMOS) at the Catholic University of Eichstaett-Ingolstadt in Upper Bavaria, a small, yet active research center.[1] He lives in Kyiv, while teaching at the National University of „Kyiv-Mohyla Academy”. His studies of Russian and Ukrainian politics focus on the post-Soviet extreme right. Since 2005, he has also been involved in the creation of a new Master’s program in German and European Studies administered jointly by Kyiv-Mohyla Academy and Jena University.

Kulesa

Łukasz Kulesa is Research Director at the European Leadership Network. His interests include non-proliferation of weapons of mass destruction, Russian security policy, NATO, nuclear and conventional deterrence, the role of missile defence, and the future of arms control. Previously, he worked as the Head of the Non-proliferation and Arms Control Project at the Polish Institute of International Affairs (PISM), and between 2010–2012 as Deputy Director of the Strategic Analyses Department at the National Security Bureau, a body providing aid and support to the President of the Republic of Poland in executing security and defence tasks. At the ELN, he has been interviewed for BBC World News, CNN, Bloomberg, Deutsche Welle, and been quoted in newspapers in Europe and North America.

Szeptycki

Andrzej Szeptycki – graduate of the M.A. Studies Institute of International Relations (2000) and the Master Studies in History at the University of Paris-Sorbonne (Paris IV) (2002). Ph.D. of Humanities in Political Science (2004).D.Litt. of Social Sciences in Political Science (2014). Between 2005 and 2009 Analyst at the Polish Institute of International Affairs (areas of interest: Ukraine, France). Vice Chairman of the Board at the Foundation of Szeptycki Family. Secretary of the Warsaw division of the Polish Association for International Studies. Editorialist at the bimonthly New Eastern Europe. His writings have appeared in “Rzeczpospolita”, “Gazeta Wyborcza”, “Tygodnik Powszechny”, “Kultura Liberalna”. Andrzej Szeptycki realized research stages at the École Normale Supérieure (Paris, France) (1999 – 2000), the National University “Kyiv-Mohyla Academy” (Ukraine) (2005), I.I. Mechnikov Odessa National University (Ukraine) (2015). Visiting professor at the Taras Shevchenko National University of Kyiv (2015, 2016), Vasyl Stus Donetsk National University in Vinnitsa (2015, 2016), Ivan Franko Lviv National University (2018), University Panthéon – Assas (Paris 2) (2016, 2017). Currently, he holds the post of the associate professor at the Institute of International Relations. He is also the coordinator of the Centre of Polish and European Studies at the Institute of International Relations of the Taras Shevchenko National University of Kyiv and collaborates with the Center of the French Culture and Francophone Studies of the University of Warsaw.