Seminarium „Wyzwania metodologiczne nauk o polityce i administracji oraz nauk o bezpieczeństwie”

luty, 2021

08lut(lut 8)10:0010(lut 10)13:00Seminarium "Wyzwania metodologiczne nauk o polityce i administracji oraz nauk o bezpieczeństwie"

Więcej

Szczegóły wydarzenia

W imieniu Katedry Metodologii Badań nad Polityką WNPiSM UW zapraszamy do udziału w wydziałowym seminarium naukowym online na temat „Wyzwania metodologiczne nauk o polityce i administracji oraz nauk o bezpieczeństwie”.

Celem seminarium jest przeprowadzenie debaty, w której szczególny nacisk zostanie położony na problematykę metodologii badań i jej powiązania z teoretycznymi perspektywami przyjmowanymi przez badaczy należących do naszego środowiska naukowego. Za punkt wyjścia tej dyskusji przyjmujemy założenie o różnorodności teorii i podejść badawczych stosowanych przez badaczy lokujących swoje dokonania w naukach o polityce i administracji oraz w naukach o bezpieczeństwie. Skutkuje to metodologiczną różnorodnością tych badań. Czy w tej różnorodności mamy do czynienia tylko z odmiennościami, czy także z podobieństwami? Jakie są główne wyzwania metodologiczne stojące przed głównymi nurtami badań nad polityką i bezpieczeństwem? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukali podczas trzech sesji odbywających się w formie dyskusji prowadzonej przez moderatorów.

Konferencja odbędzie się w formie online w dniach 8-10 lutego 2021 r. – po jednej sesji każdego dnia.

PROGRAM

8 lutego 2021 r. (poniedziałek) godz. 10.00-13.00.

Sesja 1: Wyzwania teoretyczne i metodologiczne nauk społecznych. Politologia a dziedziny nauk społecznych i nauk humanistycznych (moderator: dr hab. Wojciech Gagatek)

W sporze o stan polskiej politologii i nauk pokrewnych najbardziej ogólnym poziomem dyskusji wydaje się zagadnienie dotyczące tego, do jakiego stopnia politologia jest lub powinna być nauką humanistyczną, a do jakiego społeczną. Czy naszym dyscyplinom sprzyja współistnienie perspektyw badawczych charakterystycznych dla nauk społecznych i humanistycznych? Czy może lepsze efekty przyniosłoby rozwijanie tych dwóch nurtów badawczych osobno, w pewnym oddaleniu? Jeśli tak, to czy istnieje zgoda odnośnie do tego co jest jednym, najważniejszym wyzwaniem politologii humanistycznej, a co politologii społecznej?

9 lutego 2021 r. (wtorek) godz. 10.00-13.00.

Sesja 2: Wyzwania metodologiczne nauk o polityce i administracji (moderatorka: dr hab. Anna Wojciuk)

Wielość podejść badawczych w politologii nie musi oznaczać ich całkowitej odrębności. Co jest wspólne dla różnych podejść? Jakie są wspólne, a jakie odmienne kryteria naukowości? Czy, przechodząc na poziom warsztatu badań naukowych, możemy ustalić wspólną „listę kontrolną” służącą dobremu projektowaniu badań naukowych oraz ocenianiu (recenzowaniu) wyników badań?

Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać na przykładach wybranych nurtów badawczych: neopozytywizmu, konstruktywizmu, teorii krytycznej.

10 lutego 2021 r. (środa) godz. 10.00-13.00.
Sesja 3: Wyzwania metodologiczne nauk o bezpieczeństwie (moderator: dr hab. prof. UW Marek Madej)

Nauki o bezpieczeństwie jako dyscyplina (przynajmniej formalnie) młoda, wciąż znajdują się w fazie dookreślania swojej tożsamości, będąc zarazem – także z tego powodu – przedmiotem swoistej kontestacji. Zauważalne jest bowiem, że wyraźniejsze, także w sferze metodologicznej, wydają się występujące w ramach tej dyscypliny podziały wewnętrzne (choćby w osi bezpieczeństwo wewnętrzne – międzynarodowe), aniżeli jej „granice zewnętrzne”, względem dyscyplin pokrewnych, w tym nauk o polityce. Pytaniem jest też, w jakiej mierze nauki

Godziny

8 (Poniedziałek) 10:00 - 10 (środa) 13:00

X