Wystawa: „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku.”

październik, 2019

19paz00:0019sty00:00Wystawa: "Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku."

Serdecznie zapraszamy na wystawę

„ZMIANA USTAWIENIA. POLSKA SCENOGRAFIA TEATRALNA I SPOŁECZNA XX I XXI WIEKU”,

w Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, gdzie merytorycznego wsparcia udzielił dr hab. Daniel Przastek, Dziekan WNPiSM ds. finansowych i rozwoju, zaś za współpracę z naszym Wydziałem odpowiedzialny był mgr Paweł Marek Mrowiński, doktorant WNPiSM.

Wernisaż: 18.10, godz.19
Czas trwania wystawy: 19.10.2019-19.01.2020

Wystawa w nowym świetle ukazuje najważniejsze zjawiska scenograficzne kształtujące przestrzeń i estetykę przedstawień teatralnych oraz wydarzeń polityczno-społecznych w Polsce.

Pojęcie scenografii społecznej kryje w sobie projektowanie przestrzeni dla wydarzeń o dużym zasięgu i oddźwięku wśród „publiczności”, zgodnie ze scenariuszem przygotowanym stosownie do okoliczności — rozgrywanych na placach, ulicach, w obiektach użyteczności publicznej czy w plenerze. Z tego powodu w obszarze zainteresowań twórców wystawy znajdują się np. uroczystości pogrzebowe, pielgrzymki papieskie, wydarzenia o charakterze patriotycznym, propagandowym, sportowym oraz protesty. Społeczny wymiar scenografii i wiążący się z nim polityczny aspekt wydarzeń reżyserowanych zarówno przez władze państwowe, jak i oddolnie — przez obywateli i widzów sceny publicznej — po raz pierwszy został ukazany razem z historią polskiej scenografii teatralnej, której nie sposób oddzielić od politycznych kontekstów, w jakich powstawały poszczególne projekty.

Wystawa stanowi efekt współpracy Zachęty z Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, który prowadził projekt badawczy „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku”, realizowany dzięki grantowi z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Do wykonawców projektu należeli dr hab. Daniel Przastek oraz mgr Paweł Marek Mrowiński.

Październik 19 (Sobota) 00:00 - Styczeń 19 (Niedziela) 00:00

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki