Maslowski Nicolas

pl

dr Nicolas Maslowski – Studiował w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (IEP), w 2009 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Paris X – La Défense Nanterre. W swoich pracach zajmuje się Europą Środkową, okresem komunizmu i post-komunizmu, stosunkami międzynarodowymi, socjologią historyczną oraz pamięcią zbiorową.

Pracował na EHESS (Paryż) przy grupie badawczej CADIS nad projektem pod dyrekcja Michel Wieviorka (2001-2003), był stypendystą i badaczem CEFRES (francuskie centrum nauk społecznych w Pradze), Adiunkt na Uniwersytecie Karola w Pradze na Wydziale socjologii historycznej oraz na stosunkach międzynarodowych i dyplomacji na Uniwersytecie ekonomicznym (Praga). W latach 2016-2022 był dyrektorem Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów frankofońskich na UW, jest to ośrodek nauk społecznych francusko-polskie założony w Warszawie przez francuskiego filozofa Michela Foucault-a w r. 1958. Jest pracownikiem WNPiSM od 1.9.2022.

Języki: francuski, polski, czeski, angielski, niemiecki

Zainteresowania badawcze

Europa Środkowa, okresem komunizmu i post-komunizmu, stosunkami międzynarodowymi, socjologią historyczną oraz pamięcią zbiorową.

Jednostka

Katedra Studiów Regionalnych i Globalnych

3 ostatnie publikacje:

Maslowski, N. and Torbicka, K. (ed.) (2022) Contested Legacies of 1989: Geopolitics, Memories and Societies in Central and Eastern Europe. Oxford: Peterlang.

Halas E., Maslowski N. (Ed.) (2021), Politics of Symbolization Across Central and Eastern Europe, Peter lang, Berlin.

Maslowski, N. (2021), „Société civile en Europe du Centre-Est depuis 1945, du texte à l’action”, in Delsol, C., Nowicki, J. (ed.) , La vie de l’esprit en Europe centrale, et orientale depuis 1945, DICTIONNAIRE ENCYCLOPÉDIQUE, Cerf, Paris, pp. 470-473

X