Wyjątkowa konferencja: Warsaw Forum on EU-Indo-Pacific Cooperation

Prof. Zbigniew Lasocik na Konferencji OBWE w Wiedniu
3 kwietnia, 2025
Godziny dziekańskie w dniu 4.04.25
3 kwietnia, 2025

plen

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP mają zaszczyt gościć Warsaw Forum on EU-Indo-Pacific Cooperation w dniach 14–15 kwietnia 2025 roku. To ważne wydarzenie poświęcone strategii Unii Europejskiej w regionie Indo-Pacyfiku będzie okazją do analizy ewoluujących relacji Unii Europejskiej z krajami regionu Indo-Pacyfiku, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w obszarze bezpieczeństwa, gospodarki oraz energii. Forum stworzy przestrzeń dla naukowców, dyplomatów i decydentów do prowadzenia konstruktywnych dyskusji na temat przyszłości zaangażowania UE w Indo-Pacyfiku, w obliczu zmieniających się realiów geopolitycznych.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE, we współpracy z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych (PISM), Forum Młodych Dyplomatów, Studenckim Kołem Naukowym Państw Obszaru Pacyfiku oraz Studenckim Kołem Naukowym Dyplomacji i Prawa.

Wstęp jest wolny jednak obowiązuje rejestracja poprzez formularz: TUTAJ

Dokładny program w formacie PDF dostępny TUTAJ

Główne tematy Forum:

  • Strategia Unii Europejskiej w Indo-Pacyfiku – analiza ewolucji
  • Bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne w podejściu UE do Indo-Pacyfiku
  • Cyberbezpieczeństwo w regionie Indo-Pacyfiku: kluczowe kwestie i wyzwania
  • Zagrożenia hybrydowe i porządek oparty na zasadach
  • Bezpieczeństwo morskie oraz łączność UE-Indo-Pacyfik
  • Rekomendacje polityczne

W wydarzeniu wezmą udział wybitni prelegenci, w tym decydenci, eksperci wiodących instytucji akademickich oraz przedstawiciele Unii Europejskiej i rządów państwowych. Uczestnicy będą mieli okazję omówić rekomendacje polityczne oraz przyczynić się do kształtowania przyszłych strategii UE w regionie.


W Forum wezmą udział m. in.:

Władysław Teofil Bartoszewski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Dr Bartoszewski jest Sekretarzem Stanu w MSZ RP. Posiada doktorat z antropologii kulturowej Uniwersytetu Cambridge oraz magisterium z antropologii i historii Uniwersytetu Warszawskiego. W sektorze finansowym pełnił funkcje dyrektorskie w JP Morgan, ING Barings i Credit Suisse.

Stavros Petropoulos – Europejska Służba Działań Zewnętrznych Senior Ekspert ds. Indo-Pacyfiku w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (EEAS), odpowiedzialny za spotkania Asia-Europe Meeting (ASEM) i strategie UE wobec Indo-Pacyfiku.

Pierre Mayaudon – współdyrektor projektu ESIWA Były ambasador Unii Europejskiej w Afganistanie (2017–2020). Ekspert ds. współpracy w zakresie bezpieczeństwa między UE a państwami azjatyckimi w obszarach cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa morskiego oraz zarządzania kryzysowego.

Dr Samir Saran – Prezes Observer Research Foundation z New Delhi. Ekspert w zakresie globalnego zarządzania, bezpieczeństwa i technologii. Pod jego kierownictwem ORF rozwinęło swoją globalną działalność.

Frédéric Grare – ekspert ds. polityki w European Council on Foreign Relations (ECFR), specjalizujący się w kwestiach bezpieczeństwa Indo-Pacyfiku, strategii morskiej oraz geopolityce Azji Południowej. Bogate doświadczenie zdobył m. in.  w Ministerstwie Sił Zbrojnych Francji, Carnegie Endowment for International Peace oraz Centre for Analysis, Planning, and Strategy (CAPS). Badania koncentrują się na roli Chin w Indo-Pacyfiku, strategicznym podejściu Indii oraz europejskich politykach bezpieczeństwa wobec Azji. Ekspertyza w zakresie stosunków międzynarodowych i strategii obronnej czyni go kluczowym głosem w kształtowaniu europejskiego zaangażowania w regionie Indo-Pacyfiku.

Jina Kim – dziekan Wydziału Języka i Dyplomacji na Hankuk University of Foreign Studies (HUFS) w Korei Południowej. Wcześniej kierowała Wydziałem Wojskowości Korei Północnej w Korea Institute for Defense Analyses (KIDA) oraz była adiunktem w Yonsei Graduate School of International Studies. Kluczowy doradca południowokoreańskich instytucji obrony i spraw zagranicznych, ekspert w zakresie polityki nuklearnej Korei Północnej oraz bezpieczeństwa w Azji Północno-Wschodniej. Publikacje ukazały się w czołowych czasopismach, takich jak Survival i The Washington Quarterly.

Anne McNaughton – dyrektor Centre for European Studies na Australian National University (ANU), stanowisko piastuje od marca 2020 roku. Wcześniej, od 2015 roku, pełniła funkcję zastępcy dyrektora Centrum. Specjalizacja obejmuje prawo porównawcze, a badania koncentrują się na wpływie globalnej integracji gospodarczej na lokalne systemy prawne, szczególnie w kontekście Unii Europejskiej. Wniosła znaczący wkład w projekty badawcze finansowane w ramach inicjatyw Jean Monnet UE i jest uznanym ekspertem w zakresie zasady wzajemnego uznawania w jurysprudencji UE oraz międzynarodowych traktatów handlowych.

Kim Van der Borght – profesor prawa międzynarodowego gospodarczego i dyplomacji na Vrije Universiteit Brussel (VUB), gdzie kieruje Katedrą Badań nad Regionem Azji i Pacyfiku. Ekspertyza obejmuje handel międzynarodowy, umowy inwestycyjne, zarządzanie gospodarcze oraz rozstrzyganie sporów, ze szczególnym uwzględnieniem ułatwień handlowych i dyplomacji ekonomicznej. Figuruje na rządowej liście panelistów WTO oraz pełnił funkcję akredytowanego arbitra i doradcy prawnego dla UNCTAD oraz w ramach różnych traktatów Unii Europejskiej.

Isabelle Saint-Mézard – profesor w Institut Français de Géopolitique na University Paris 8 oraz badacz współpracujący w Centre Asie Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Ifri). W latach 2006–2011 analityk ds. Azji Południowej w Dyrekcji Spraw Strategicznych francuskiego Ministerstwa Obrony, a wcześniej, w latach 2003–2006, badacz w ramach projektu Chiny-Indie w Centrum Studiów Azjatyckich na Uniwersytecie Hongkońskim. Posiada doktorat z stosunków międzynarodowych uzyskany w Institut d’Études Politiques de Paris. Badania koncentrują się na geopolityce Azji Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem strategicznych i bezpieczeństwa Indii; ostatnie publikacje dotyczą geopolityki Indo-Pacyfiku.

Farlina Said – starszy analityk w programie Polityki Zagranicznej i Studiów nad Bezpieczeństwem w Institute of Strategic and International Studies (ISIS) Malaysia. Absolwentka S. Rajaratnam School of International Studies (RSIS) na Nanyang Technological University, gdzie uzyskała tytuł magistra nauk ścisłych w dziedzinie studiów strategicznych. Od 2015 roku, po dołączeniu do ISIS Malaysia, aktywnie zaangażowana w organizację dialogów i forów dotyczących cyberbezpieczeństwa, radykalizacji oraz stosunków Malezja-Korea. Wniosła wkład w regionalne i międzynarodowe debaty, w tym w Grupę Badawczą Rady Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa w Azji i Pacyfiku (CSCAP) poświęconą prawu międzynarodowemu i cyberprzestrzeni.

Benjamin Ang – starszy ekspert i kierownik Centre of Excellence for National Security (CENS) w S. Rajaratnam School of International Studies (RSIS) na Nanyang Technological University (NTU) w Singapurze. Prowadzi również grupę badawczą Future Issues in Technology (FIT). Ekspertyza obejmuje wyzwania związane z bezpieczeństwem narodowym, w tym cyberbezpieczeństwo, dezinformację, zagraniczne ingerencje oraz technologie przyszłości, takie jak sztuczna inteligencja i komputery kwantowe. Występował jako ekspert na międzynarodowych forach, m. in. w ramach Grupy Roboczej ONZ ds. Cyberbezpieczeństwa, oraz prowadził wykłady w UN-Singapore Cyber Fellowship. Przed dołączeniem do RSIS pełnił różne funkcje w sektorach prawnym i technologicznym, w tym w Osborne Clarke oraz Ministerstwie Obrony Singapuru (MINDEF).

Delphine Allès – profesor nauk politycznych, pełniąca funkcję wiceprezes Institut National des Langues et Civilisations Orientales (INALCO) w Paryżu. Badania koncentrują się na stosunkach międzynarodowych, multilateralizmie, bezpieczeństwie oraz Azji Południowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Indonezji. Badacz w South-East Asia Centre (CASE), inicjatywie współtworzonej przez EHESS i INALCO. W maju 2024 wygłosiła doroczny wykład Oxford School of Global & Area Studies pt. „Area Studies in a Time of Crisis”, poświęcony ewolucji i wyzwaniom badań regionalnych we współczesnej nauce. Publikacje obejmują m. in. „Transnational Islamic actors and Indonesia’s foreign policy: Transcending the state”.

Jan Hornát – kierownik Katedry Studiów nad Ameryką Północną w Instytucie Studiów Międzynarodowych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Karola w Pradze. Funkcję tę pełni od kwietnia 2019 roku, koncentrując badania na polityce zagranicznej USA, relacjach transatlantyckich oraz znaczeniu statusu w stosunkach międzynarodowych. We wrześniu 2022 roku był stypendystą Fulbright-Masaryk w School of Public and International Affairs na North Carolina State University. Przed karierą akademicką kierował jednostką ds. programów europejskich w Ministerstwie Sprawiedliwości Czech. Starszy badacz w Peace Research Center Prague.

Ken Jimbo – profesor na Wydziale Zarządzania Polityką oraz w Graduate School of Media and Governance na Keio University w Japonii, specjalizujący się w kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego i polityce obronnej Japonii. Dyrektor programowy w International House of Japan oraz prezes think tanku Asia Pacific Initiative. Pełnił liczne funkcje doradcze, w tym jako specjalny doradca ministra obrony oraz starszy doradca w Sekretariacie Bezpieczeństwa Narodowego Japonii. Ekspertyza w zakresie polityki jest szeroko wykorzystywana przez japońskie instytucje rządowe, w tym Ministerstwo Obrony i Spraw Zagranicznych.

Giovanni Cremonini – szef sektora bezpieczeństwa morskiego w European External Action Service (EEAS) od 2021 roku. Urzędnik UE od 1994 roku, pełnił różne funkcje, w tym zarządzał programami pomocy technicznej w Rosji oraz kierował Sekcją Polityczną Delegacji UE w Chinach. W Brukseli zajmował stanowiska takie jak starszy koordynator polityki w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa oraz ekspert ds. partnerstw bezpieczeństwa z krajami Azji.

Christian Bueger – ceniony ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych na University of Copenhagen, gdzie kieruje Ocean Infrastructures Research Group oraz Copenhagen Ocean Hub. Zainteresowania badawcze obejmują globalne zarządzanie, politykę oceaniczną oraz bezpieczeństwo morskie. Badacz w United Nations Institute for Disarmament Research (UNIDIR). Wcześniej profesor na Cardiff University, a także wizytujący naukowiec w Graduate Institute Geneva oraz National University of Singapore. Aktywnie zaangażowany w inicjatywy związane z bezpieczeństwem morskim, współkieruje siecią SafeSeas i współprzewodniczy Copenhagen Ocean Hub.

Axel Berkofsky – profesor nadzwyczajny na University of Pavia we Włoszech, specjalizujący się w polityce i bezpieczeństwie Azji. Współkieruje Asia Centre w Instituto per gli Studi di Policia Internazionale (ISPI) w Mediolanie oraz zasiada w komitetach wykonawczych European Japan Advanced Research Network (EJARN) i Canon Foundation in Europe. Wcześniej starszy analityk polityczny w European Policy Centre (EPC) oraz badacz w European Institute for Asian Studies (EIAS) w Brukseli.

Yves Postec – koordynator ds. bezpieczeństwa morskiego w projekcie ESIWA. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz regionie Azji i Pacyfiku. W lutym 2025 odwiedził Regionalne Centrum Studiów Morskich na Sri Lance, aby omówić możliwości współpracy między inicjatywami UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego a partnerami regionalnymi. Brał również udział w szkoleniach i dyskusjach eksperckich, podkreślając znaczenie ochrony obszarów morskich oraz wzmacniania współpracy między UE a państwami Azji.

Małgorzata Bonikowska – profesor, politolog i ekspert ds. Unii Europejskiej, członek Team Europe. Posiada doktorat z historii Europy, specjalizuje się w studiach europejskich oraz polityce zagranicznej i bezpieczeństwa UE. Jako prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych (CIR) kieruje czołowym polskim think tankiem zajmującym się sprawami międzynarodowymi. Współzałożycielka i przewodnicząca THINKTANK Leaders Hub, sieci zrzeszającej liderów biznesu i administracji publicznej. Wykłada w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnie publikacje obejmują współautorstwo raportu „Better Europe”, który przedstawia polską perspektywę na reformy Unii Europejskiej.

Witold Sobków – doświadczony polski dyplomata, pełniący funkcję specjalnego wysłannika ds. regionu Indo-Pacyfiku oraz Afganistanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. Karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1991 roku, po rewolucji Solidarności, w strukturach MSZ. Pełnił wiele kluczowych funkcji, w tym zastępcy szefa misji w Ambasadzie RP w Londynie, ambasadora w Irlandii, sekretarza stanu ds. europejskich oraz stałego przedstawiciela Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

X