Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 9/11/2021
Le séminaire Actualité critique européenne 9/11/2021
Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.
dr Magdalena Gawin (Wydział Filozofii UW)
9.11.2021 wtorek
godz. 16.45-18.15
Spotkanie, w języku polskim, odbędzie się w formie hybrydowej.
Wydział Filozofii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 3, sala nr 4
On-line : https://us02web.zoom.us/j/86327225615 Meeting ID: 863 2722 5615
Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych obowiązujących na UW.
Więcej informacji: https://okf.uw.edu.pl/akademickie-spojrzenia-konwersatorium-actualite-critique-europeenne-9-11-2021/
Prawa człowieka stanowią podstawę normatywną nowoczesnych demokracji liberalnej. Zarazem od początku były poddawane krytyce, która obejmowała zarówno ich założenia, jak i wynikający z nich porządek ustrojowy. W trakcie wykładu zostanie zrekonstruowana krytyka praw człowieka autorstwa Carla Schmitta oraz Giorgio Agambena po to, aby, z jednej strony, uwidocznić potencjalne zagrożenie dla zastanego ustroju, z drugiej zaś – wypracować narzędzia pojęciowe do analizy stanu pandemii. W tym kontekście kluczowa jest analiza tzw. demokracji nieliberalnej oraz stanu wyjątkowego. Jakkolwiek obserwujemy pewien kryzys demokracji liberalnych od pewnego już czasu, to jednak postaram się uzasadnić tezę, że zagrożenie epidemiczne wzmacnia te tendencje. Podstawą tej argumentacji będzie Agambenowska interpretacja stanu wyjątkowego.
Dr Magdalena Gawin – adiunkt na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, współautorka książek Praca człowieka i obywatela w zglobalizowanym świecie oraz „…głuchy drwiący śmiech pokoleń”. Współczesna szkoła wobec faszyzmu; prowadzi badania nad prawami człowieka oraz ich krytyką.