Szanowni Państwo,
Katedra Systemów Politycznych oraz Katedra Studiów Regionalnych i Globalnych, WNPISM, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Instytut Politologii Wydziału Nauk Społecznych UG oraz Ogólnopolska Grupa badawcza ds. współczesnej Turcji
zapraszają w dniu 24 maja o godzinie 18.30 na debatę z cyklu „Globalne Południe”
pt. „Tureckie wybory”
—
Wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji z 14 maja 2023 roku przyciągały i przyciągają uwagę analityków, badaczy, obserwatorów i opinii publicznej z całego świata. Po ponad 20-letnim okresie rządów Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) powszechnie wyrażane było oczekiwanie na polityczne zmiany. Pytania i wątpliwości budzi przede wszystkim styl przywództwa politycznego właściwy obecnemu liderowi państwa. Ogromne piętno, jakie na współczesnym systemie politycznym Turcji wywarł Recep Tayyip Erdoğan, przywódca AKP, premier w latach 2003-2014, a od 2014 roku prezydent tego kraju, uczyniło z niego jednego z najważniejszych polityków we współczesnej historii państwa. Jednak tendencje autorytarne, zanegowanie zasad i norm leżących u źródeł Republiki Tureckiej, odwoływanie się do wartości religijnych jako elementu legitymizacji systemu politycznego, wykorzystywanie emocji społecznych w dyskursie politycznym stały się wyznacznikami życia politycznego we współczesnej Turcji. Na tendencje autorytarne nakładają się zjawiska kryzysowe w gospodarce. Turcja ponadto musi sprostać wyzwaniom i zagrożeniom płynącym z otoczenia międzynarodowego, w którym musi realizować swoje cele w ramach polityki zagranicznej (konsekwencje arabskiej wiosny, wojna domowa w Syrii, procesy (de)stabilizacji Iraku, kryzys wokół programu jądrowego Iranu, konflikt ormiańsko-azerski, wojna w Ukrainie). To wszystko sprawia, że wybory w Turcji swoim znaczeniem wykraczają poza kontekst lokalny.
Zapraszamy więc na debatę ekspertów, która poświęcona będzie omówieniu wyników wyborów (choć jeszcze bez znajomości ostatecznych rozstrzygnięć w przypadku kluczowych wyborów prezydenckich). Zaproszeni goście spróbują wskazać najważniejsze konsekwencje tych wydarzeń, zarówno dla Turcji, jak i dla środowiska międzynarodowego, oraz zastanowić się nad ewentualnymi scenariuszami rozwoju sytuacji w najbliższej przyszłości.
—
W dyskusji wezmą udział:
Prof. Adam Szymański, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW
Dr Karol Bieniek, Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych UP im. KEN w Krakowie
Dr Karolina Olszowska, Wydział Historyczny UJ, Instytut Badań nad Turcją
Dr Kinga Smoleń, Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS
Dr Karol Wasilewski, 4CF The Futures Literacy Company
Prowadzenie spotkania:
Dr Michał Lipa, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ
—
Spotkanie odbędzie się w trybie on-line pod linkiem:
https://meet.google.com/csy-gjwv-rmy
Z wyrazami szacunku,