Dnia 24.10.2019 r. w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN odbyło się spotkanie organizowane przez Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN dla osób ubiegających się o granty na badania naukowe finansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC). Z ramienia WNPiSM UW w spotkaniu tym brał udział dr Łukasz Wieczorek z Ośrodka Badań Handlu Ludźmi.
Do ERC można składać wnioski na badania naukowe w ramach szeregu różnych programów (szczegóły na stronie ERC), w tym m.in. Starting Grants (dla osób w okresie 2-7 lat po doktoracie), Consolidator Grants (dla osób w okresie 7-12 lat po doktoracie) czy Advanced Grants (dla osób mających znaczące osiągnięcia naukowe w ciągu ostatnich 10 lat).
Istotne jest to, że ERC finansuje wyłącznie tzw. przełomowe projekty badawcze (ground breaking), nie zaś tzw. projekty wdrożeniowe. Jednocześnie przedstawiciele ERC często podkreślają, że finansowanie otrzymują te projekty badawcze, które są innowacyjne, ale to wcale nie oznacza, że projekt badawczy ma stosować innowacyjne metody badawcze. To ważne, ponieważ w naukach społecznych trudno o innowacyjne metody badawcze. Natomiast najważniejsze jest to, żeby założenia badawcze były innowacyjne, a badania i ich wyniki, przełomowe w danej dyscyplinie. Ponieważ w spotkaniu uczestniczyli laureaci grantów z ERC, to uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchania kilku ważnych porad przy składaniu wniosków badawczych. Jedna wydaje się być najważniejsza. Gdy już przygotujemy wniosek na badania, to warto swój pomysł skonfrontować z innymi badaczami z różnych placówek badawczych. Dlatego ze złożeniem wniosku nie należy się spieszyć, ponieważ badania muszą być solidnie przygotowane i przedyskutowane. Warto więc skorzystać z pomocy oferowanej przez Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN, które wspiera badaczy z Polski w przygotowywaniu wniosków do ERC.
Uniwersytet Warszawski jest największym beneficjentem grantów z ERC w Polsce, ponieważ naukowcy z UW otrzymali dotychczas 14 grantów z tej instytucji. Niemniej Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsce, jeśli chodzi o łączną liczbę projektów badawczych, obecnie jest ich 26, finansowanych przez ERC.