
KIERUNEK EUROPEISTYKA
Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna
Pełnomocnik Kierownika Jednostki Dydaktycznej ds. rekrutacji
mgr Linda Masalska
Telefon
+48 22 552 29 34
informacja.wnpism@uw.edu.pl
rekrutacja.wnpism@uw.edu.pl

EUROPEISTYKA TO KIERUNEK DLA CIEBIE JEŚLI…
…szukasz studiów odpowiadających wyzwaniom społecznym i gospodarczym współczesnej Europy
…chcesz realizować projekty w ramach programów europejskich lub założyć firmę w państwie Unii Europejskiej
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA
Europeistyka to nowoczesny kierunek studiów z zakresu nauk społecznych pozwalający zrozumieć zjawiska i procesy polityczne, ekonomiczne i społeczne, szczególnie o charakterze integracyjnym, zachodzące w skali globalnej, regionalnej i państwowej. Interdyscyplinarna wiedza i praktyczny profil studiów kształtują umiejętność analizowania zależności między funkcjonowaniem instytucji politycznych, społeczeństw i jednostek ludzkich na płaszczyźnie wewnątrzpaństwowej i ponadnarodowej.
Pracowników naukowych i dydaktycznych na europeistyce charakteryzuje to, co najlepsze – młodość, doświadczenie i profesjonalizm. Wykładowcy to uznani badacze i dydaktycy, eksperci z zakresu europeistyki na szczeblu krajowym i międzynarodowym, pracownicy firm doradczych, administracji rządowej oraz samorządowej.
STUDIA I STOPNIA
Studia I stopnia (licencjackie) trwają sześć semestrów i są przeznaczone dla absolwentów szkół średnich. Mogą na nie aplikować osoby posiadające polską, zagraniczną, międzynarodową lub europejską maturę. Studia realizowane są w formie stacjonarnej. Kwalifikacja na studia odbywa się na podstawie wyników maturalnych.
Kandydat może wybrać kierunek:
– europeistyka – profil ogólnoakademicki (Studia prowadzone przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Centrum Europejskie UW).
– europeistyka – integracja europejska – profil praktyczny (Studia prowadzone przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW).
Europeistyka – profil ogólnoakademicki
Są to studia nad Europą rozumiane jako studia regionalne. Nie skupiają się tylko na współczesnych zjawiskach i procesach mających miejsce na tym kontynencie – pokazują także rolę i znaczenie Europy w świecie. Europa jest w nich traktowana jako fenomen polityczno-społeczno-kulturowy, jak również prawny.
Zawarcie w programie studiów przedmiotów z 3 dyscyplin (nauk o polityce i administracji, nauk prawnych oraz nauk socjologicznych) ma studentom uzmysłowić bogactwo aparatu analitycznego, które wypracowały te dyscypliny. Zapoznanie się z nimi daje studentom narzędzia do samodzielnej analizy zagadnień związanych z Europą. Ma to na celu ugruntowanie wśród studentów przekonania, że nie należy problemów Europy rozpatrywać wyłącznie z jednej perspektywy. Rozbudowany i odpowiednio dobrany blok przedmiotów humanistycznych stanowi uzupełnienie, poprzez które studenci zaznajamiając się z kulturotwórczymi rezultatami działalności człowieka, poznają siebie i innych, a to prowadzi do szerokiej i pogłębionej wiedzy, której ostatecznym celem jest intelektualna dojrzałość.
Program studiów składa się z 10 modułów: politologicznego, prawnego, społecznego, ekonomicznego, przedmiotów humanistycznych, interdyscyplinarnego, pisania na poziomie akademickim, wymiany poglądów i dyskusji, przygotowania do pracy naukowej, przedmiotów dodatkowych.
Europeistyka – integracja europejska – profil praktyczny
Program europeistyka – integracja europejska o profilu praktycznym stawia sobie za cel przygotowanie studentów do pracy w charakterze urzędnika struktur unijnych i krajowych pracujących w obszarze spraw europejskich oraz zdobycie umiejętności w kierunku prowadzenia działalności gospodarczej na rynku europejskim. Celowi temu przyświeca kompozycja efektów kształcenia i struktura programu nauczania. Koncentruje się on na wyposażeniu absolwenta w wiedzę i całą gamę kompetencji przydatnych do pracy i aktywności w sferach: administracyjnej, obywatelskiej, gospodarczej i zarządzania funduszami. Zajęcia będą prowadzić zarówno nauczyciele akademiccy, jak i osoby posiadające umiejętności praktyczne w wybranych dziedzinach.
Od drugiego roku student realizuje jedną z dwóch dostępnych specjalności:
– Praca w instytucjach UE
– Fundusze UE i przedsiębiorczość
Realizacja programu kształcenia na specjalności Praca w instytucjach UE umożliwia przygotowanie do pracy w instytucjach UE, administracji publicznej szczebla rządowego i samorządowego, instytucjach organizacji międzynarodowych. Realizacja programu kształcenia na specjalności Fundusze UE i przedsiębiorczość umożliwia nabycie umiejętności praktycznych przygotowujących do podjęcia pracy w sektorze prywatnym i realizowania zadań związanych z pozyskiwaniem i prawidłowym wykorzystaniem funduszy unijnych.
Zobacz szczegółowe programy studiów I stopnia (licencjackich)
Skrócone programy studiów na rok akademicki 2020/21:
Skrócony program studiów dla kierunku europeistyka (profil ogólnoakademicki), studia I stopnia
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent kierunku europeistyka ma wiedzę o państwie, jego ewolucji i strukturze oraz roli we współczesnych procesach integracji i globalizacji, formach i płaszczyznach obecności Unii Europejskiej w międzynarodowych stosunkach politycznych i gospodarczych, strukturze administracyjnej UE i państw europejskich oraz o kompetencjach organów UE, administracji rządowej i samorządowej państw członkowskich i relacjach miedzy nimi. Absolwent posiada wiedzę o uwarunkowaniach prowadzenia polityk szczegółowych przez państwa europejskie i Unię Europejską, rynku europejskim i obecności na nim państw i gospodarek państw członkowskich UE, ochronie własności intelektualnej, normach prawnych i społecznych konstytuujących i regulujących europejskie struktury i instytucje społeczne oraz o źródłach tych norm, ich specyfice, ewolucji i oddziaływaniu na ludzkie zachowanie.
Absolwent potrafi obserwować, analizować, interpretować i prognozować procesy i zjawiska społeczne oraz ich praktyczne skutki w szczególności w odniesieniu do zjawisk społeczno-politycznych i ekonomicznych Unii Europejskiej i państw europejskich oraz proponuje w tym zakresie odpowiednie rozstrzygnięcia.
Absolwent specjalności Praca w instytucjach UE posiada dodatkowo wiedzę o administrowaniu sprawami unijnymi w UE oraz w krajach członkowskich oraz elementarną wiedzę o urzędniku i pracowniku administracyjnym w UE i państwach członkowskich.
Absolwent specjalności Fundusze UE i przedsiębiorczość posiada dodatkowo wiedzę o administrowaniu funduszami unijnymi i realizacji celów społeczno-ekonomicznych w UE i państwach członkowskich oraz zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości oraz współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym w realizacji celów społeczno-ekonomicznych.
STUDIA II STOPNIA
Serdecznie zachęcamy do aplikowania na nową Europeistykę, której program został przygotowany i będzie realizowany w ramach prestiżowego Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP).
Praktyczna wiedza, umiejętności i szanse na atrakcyjne zatrudnienie – wszystko to zyskasz studiując na Europeistyce na Uniwersytecie Warszawskim. Kierunek jest prowadzony wspólnie przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Centrum Europejskie UW w oparciu o program studiów przygotowany na podstawie wieloletnich doświadczeń dwóch wiodących ośrodków badań i dydaktyki w zakresie studiów europejskich. Studia mają charakter mulitidyscyplinarny, bazujący na dorobku trzech dyscyplin – nauk o polityce i administracji, nauk prawnych oraz nauk socjologicznych.
Program studiów kładzie duży nacisk na indywidualizację kształcenia. Większość zajęć odbywa się w grupach, w których interaktywne metody pracy umożliwiają aktywny udział. Gry strategiczne, studia przypadków, dyskusje, prace zespołowe to formy pracy, które angażują studentów w proces nauczania, czyniąc go bardziej efektywnym i atrakcyjnym dla odbiorcy. Wykorzystanie nowoczesnych technik i aplikacji ma umożliwić w lepszy sposób dotarcie do współczesnej młodzieży.
Studia umożliwiają samodzielne rozwijanie zainteresowań. Studenci w znacznym stopniu decydują o zawartości swojego programu uczenia, wybierając pomiędzy przedmiotami do wyboru (połowa programu to przedmioty do wyboru). Umożliwia to podjęcie bardzo oryginalnych i ciekawych problemów badawczych w pracach magisterskich, które stanowią ukoronowanie wcześniejszych zajęć przygotowujących studenta do prowadzenia prac badawczych. Jest to dodatkowa okazja do integracji wiedzy z różnych przedmiotów oraz wykazania się inicjatywą i samodzielnością.
Studia przygotowują do samodzielnego wykonywania pracy w administracji rządowej i samorządowej, organizacjach pozarządowych oraz instytucjach organizacji międzynarodowych.
Przykładowe przedmioty
Negocjacje w Unii Europejskiej, Teoria i praktyka integracji europejskiej,
Polityka tworzenia prawa w Unii Europejskiej, Arbitraż międzynarodowy, Instytucje dyplomacji Unii Europejskiej, Lobbing w Unii Europejskiej,Prawo rynków finansowych w Unii Europejskiej,
Stosowanie prawa Unii Europejskiej w Polsce, Marketing i promocja w Unii Europejskiej.
Zobacz szczegółowy program studiów II stopnia (magisterskich)
Skrócony program studiów na rok akademicki 2020/21:
SYLWETKA ABSOLWENTA
Nasi absolwenci odnajdują się w różnych miejscach pracy – w kraju i za granicą – w których wielodziedzinowa wiedza, umiejętność analizy i syntezy danych pochodzących z różnych obszarów stanowią podstawowe wymagania. Absolwenci studiów europejskich są świadomymi uczestnikami procesów zachodzących w Europie i w kraju, aktywnymi obywatelami Polski i Unii Europejskiej. Mają zakorzenione przekonanie o konieczności uzupełniania swojej wiedzy i doskonalenia umiejętności przez całe życie.
Nasi absolwenci są cenieni i poszukiwani na rynku pracy, krajowym i zagranicznym. Zatrudnienie znajdują w: instytucjach unijnych, w administracji rządowej i samorządowej, organizacjach międzynarodowych (np. ONZ, OBWE) i pozarządowych (np. Helsińska Fundacja Praw Człowieka), firmach międzynarodowych, centrach informacyjnych, wydawnictwach oraz w mediach.
Studia w ramach programu ZIP
W kwietniu 2018 r. ruszył Program zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP). Celem programu jest podniesienie jakości nauczania, wzbogacenie oferty studiów doktoranckich, rozwój kompetencji studentów i pracowników oraz usprawnienie i unowocześnienie zarządzania uczelnią. Uniwersytet Warszawski przeznaczył przyznane środki na działania wspierające rozwój uczelni w sposób kompleksowy. Mają one także doprowadzić do wypracowania i wdrożenia mechanizmów ukierunkowanych na doskonałość dydaktyczną oraz doskonalenie procesów zarządzania uczelnią. Program ma przyczynić się do wdrożenia trwałych zmian w funkcjonowaniu Uniwersytetu, dostosowanych do potrzeb społeczności akademickiej i uwzględniających aktualne wyzwania społeczno-gospodarcze. W programie zaplanowano działania skierowane do wszystkich grup stanowiących wspólnotę akademicką: studentów, doktorantów, wykładowców, kadry zarządzającej i pracowników administracji. Program jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

