W dniach 26-27 czerwca 2025 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie inauguracyjne międzynarodowego projektu Beholder, którego celem jest budowa i rozszerzanie możliwości oceny zagrożeń oraz wykrywania anomalii związanych z CBRN-E (tzw. czynniki chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne i eksplozywne) w środowiskach miejskich.
Uniwersytet Warszawski jest dumnym członkiem Konsorcjum naukowego, które łączy jednostki naukowe, techniczne, ministerialne oraz firmy z 7 państw, w tym Danii, Finlandii, Królestwa Niderlandów, Belgii, Włoch oraz Polski.
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i ma na celu wzmocnienie odporności infrastruktury krytycznej w poszczególnych państwach oraz systemowo w UE poprzez dokładną analizę zagrożeń związanych z CBRN-E.
Podczas spotkania omówiono kluczowe ustalenia dotyczące scenariuszy działania, reagowania, mitygowania oraz analizowania zagrożeń, które będą podstawą efektywnej współpracy pomiędzy partnerami projektu.
W skład Zespołu eksperckiego Uniwersytetu Warszawskiego, reprezentowanego przez Katedrę Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW wchodzą: prof. dr hab. Andrzej Misiuk, dr hab. Grzegorz Gudzbeler, prof. ucz. (kierownik projektu), dr Antoni Morawski oraz dr Kornela Oblińska.
Realizacja projektu to ogromny zaszczyt oraz szansa na rozwój dla naszej uczelni. Głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w obszarze zarządzania zagrożeniami CBRN-E.