Nowe spojrzenie na Amerykę Łacińską – seminarium na WNPiSM UW
7 lipca, 2025
Spotkanie inauguracyjne projektu Beholder
8 lipca, 2025

polski

Grupa studentów Wydziału Nauk Politycznych Studiów Międzynarodowych UW pod opieką dr Joanny Gocłowskiej-Bolek: Dorota Burdyszek, Hanna Presch i Jan Paradowski oraz Wydziału Neofilologii UW: Klaudia Dink, Aldona Greinert oraz Barbara Midziak w ramach projektu W kierunku trwałego rozwoju. Polityka stabilności, bezpieczeństwa i inkluzywności w Panamie i Kostaryce przez dwa tygodnie prowadziła badania terenowe w Kostaryce i Panamie. Studenci, reprezentujący Koło Naukowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW, badali różne aspekty regionu Ameryki Centralnej, m. in. historię polityczną i gospodarczą, zagadnienia związane ze stosunkami międzynarodowymi, rolę kobiet w społeczeństwie i polityce oraz kulturę.

W ramach pierwszej części projektu studenci pod opieką dr Gocłowskiej-Bolek odwiedzili panamskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasadę RP w Panamie, panamskie Ministerstwo Kultury, centrum nauki, technologii i innowacyjności „Ciudad de Saber” („Miasto Wiedzy”) oraz uczestniczyli w 199. rocznicy Kongresu Ameryk w Pałacu Bolivara. Przeprowadzili także intensywne kwerendy biblioteczne i przeszukiwania księgarń i antykwariatów. Studenci uczestniczyli również w trzydniowej konferencji naukowej Foro: Relaciones Internacionales entre Polonia y Panamá, z udziałem wybitnych naukowców z Wydziału Administracji Publicznej oraz Instytutu Kanału Panamskiego i Relacji Międzynarodowych Uniwersytetu Panamskiego. Podczas konferencji każdy z polskich uczestników wygłosił referat prezentujący dotychczasowe badania przeprowadzone w Panamie, po czym uczestniczył w dyskusji z udziałem publiczności.

Pobyt w Kostaryce także był intensywny: studenci wysłuchali wykładu w kostarykańskiej Akademii Dyplomatycznej, odwiedzili MSZ Kostaryki, a także Universidad Nacional, gdzie mieli okazję uczestniczyć w wykładzie dotyczącym kostarykańskiej polityki zagranicznej oraz w rozmowie z studentami Universidad Nacional. Ważnym punktem pobytu badawczego w Kostaryce była kwerenda biblioteczna, która poszerzyła znacznie wiedzę uczestników projektu.

Była to już kolejna wizyta studentów naszego Wydziału na Uniwersytecie Panamskim. Mamy nadzieję, że dotychczasowa współpraca będzie również rozwijana i pogłębiana w przyszłości.

   

X