Jaruga Dariusz

plen

dr inż. Dariusz Jaruga – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach (2019); Absolwent Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Od 2022 Pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego (2015-2021);  Współpracownik dydaktyczny na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych (2002 – 2015). Pełnomocnik Dziekana Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii ds. ochrony danych osobowych (w latach 2016 – 2021). Jest współtwórcą studiów Zarządzanie Big Data na UW. Brał udział w dwóch projektach NCBIR z zakresu B+R+I i trendów technologicznych. Aktualnie członek zespołu w projekcie: „Identyfikacja, kolekcjonowanie i ocena nieprzyjaznych operacji dezinformacyjnych w cyberprzestrzeni, prowadzonych w oparciu o narzędzia teleinformatyczne (IKONA)”. Doświadczenie zawodowe zdobywał także w Polskiej Agencji Prasowej i Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Zainteresowania badawcze

Rafinacja informacji, tworzenie aplikacji badawczych do kolekcjonowania danych na potrzeby rafinacji, przetwarzanie danych big data jako wartościowego źródła informacji wtórnej, systemy operacyjne, usługi sieciowe, relacyjne i nierelacyjne bazy danych, nowe media, programowanie, bezpieczeństwo IT.

Jednostka

Katedra Technologii Informacyjnych

3 ostatnie publikacje:

Jaruga D., Komunikacja sieciowa. Źródła informacji Big Data, ISBN: 978-83-65741-75-2, Warszawa 2021.

Cetera W., Gogołek W., Żołnierski A., Jaruga D. (2022), Potential for the use of large unstructured data resources by public innovation support institutions, „Journal of Big Data” Vol. 9, Issue 1, p. 1-21.

Żołnierski A., Cetera W., Jaruga D., Grzegorek J., Sowula G. (2022), Graphene and its Applications. Study on The Development Trends in Research and on the Implementation Potential using Big Data and Information Refining Methods, „Journal of Nanotechnology Research” Vol. 4, Issue 3, p. 117-124.