POLAK ALEKSANDRA

Aleksandra Polak – pracowniczka badawcza w Katedrze Metodologii Badań nad Polityką WNPiSM UW, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Obecnie zatrudniona w międzynarodowym projekcie badawczym QUALREP: The Quality of Women’s Political Representation (European Research Council Synergy Grant), koordynowanym przez King’s College London. Wcześniej kierowniczka projektu „Zróżnicowanie w deskryptywnej reprezentacji kobiet w Parlamencie Europejskim pomiędzy państwami członkowskimi: badanie porównawcze” (2022-2024) finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (grant nr 2021/41/N/HS5/02539) i realizowanego na WNPiSM UW. Pracowała również przy projektach badawczych EnTrust – Enlightened Trust in Governance (Horyzont 2020) oraz SOLID: Sovereignty, Solidarity and Identity in the European Union (ERC Synergy Grant). Prezentowała swoje badania m.in. na konferencjach European Conference on Politics and Gender w Lubljanie (2022) i w Gandawie (2024), na Joints Sessions of Workshops w Robert Schuman Centre, European University Institute we Florencji, oraz podczas Southern Political Science Association Annual Conference w St. Pete Beach, Floryda, Stany Zjednoczone. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, University of Sussex w Wielkiej Brytanii oraz Kolegium Europejskiego w Natolinie.

Zainteresowania badawcze: reprezentacja polityczna kobiet, systemy wyborcze, partie polityczne, równouprawnienie,  system polityczny Unii Europejskiej, Parlament Europejski

Jednostka:

Katedra Metodologii Badań nad Polityką

3 ostatnie publikacje:

Polak, A. (2024) „Parlament Europejski: w awangardzie politycznego równouprawnienia kobiet?” [w:] Kobiety w polityce, red. Monika Banaś, wyd. Księgarnia Akademicka. https://doi.org/10.12797/9788383680019.02

Polak, A., Hartwell, C. & Sidło, K. (2023). “Physically Present but Spiritually Distant: The View of the European Union in Poland”. Comparative Southeast European Studies, 71(3), 300-332. https://doi.org/10.1515/soeu-2022-0054