doc. dr Bohdan Kaczmarek – Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom z wyróżnieniem 1979). Doktor nauk humanistycznych (1988). Pracownik Instytutu od 1979 roku, obecnie na stanowisku docenta. Członek Rady Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Prowadzi zajęcia z teorii polityki, politologii organizacji, socjologii instytucji totalnych i organizacji dyspozycyjnych, organizacji i zarządzanie w administracji publicznej, zarządzania strategicznego, strategii politycznych i analizy ryzyka politycznego. W przeszłości aktywnie działał politycznie i społecznie. Był m.in. przewodniczącym Rady Okręgowej SZSP w Warszawie w latach 1980-1982, kierował Wydziałem Młodzieży i Organizacji Społecznych KC PZPR na przełomie lat 1989/90, był członkiem założycielem SdRP i członkiem jej władz krajowych. Był członkiem Rady Programowej Centrum Politycznych Analiz kierowanego przez prof. Janusza Reykowskiego i Komitetu Programowego lewicowego dwumiesięcznika idei „Forum Klubowe” oraz Rady Naukowej „Studiów Krytycznych”. Poza aktywnością naukową i polityczną ma doświadczenia z zakresu zarządzania. Kierował Międzynarodową Szkołą Menedżerów w latach 1991-1999, był członkiem Rady Nadzorczej KGHM „Polska Miedź” S.A. w latach 1994-1998 i 2001-2004 (przewodniczący Rady), członkiem Rady Nadzorczej Dolnośląskiej Spółki Inwestycyjnej (1997-1999). Prowadził działalność ekspercką i doradczą w zakresie problemów organizacji i zarządzania oraz analizy procesów politycznych, w tym na użytek struktur państwowych i partyjnych, prowadzi szkolenia z zakresu zarządzania, zarządzania w administracji publicznej, zarządzania strategicznego, władzy i kultury organizacyjnej, zarządzania zmianą. Redagował kilkadziesiąt publikacji dydaktycznych i popularno-naukowych z zakresu organizacji i zarządzania, był autorem koncepcji i kierował realizacją kilku projektów finansowanych ze środków europejskim w ramach programu PHARE. Jest członkiem Prezydium RZ ZNP w UW.
Zainteresowania badawcze
Teoria polityki i teorie władzy, politolologia organizacji, teorie rozwoju społecznego, strukturalne przesłanki monopolizacji władzy, mechanizmy i uwarunkowania procesów transformacji systemowej, relacje władzy i własności, refleksja metaparadygmatyczna w naukach społecznych, perspektywa krytyczna w badaniach polityki i procesów zarządzania, wzajemne interferencje nauk o polityce i nauk o organizacji.
Jednostka
Katedra Teorii Polityki i Myśli Politycznej
3 ostatnie publikacje:
B. Kaczmarek, Rozumienia polityki a badanie pozornie niepolitycznych sfer życia społecznego, „Studia Politologiczne”, 2017 nr. 46, s. 75-95.
B. Kaczmarek, Zarządzanie jako metafora polityki, [w:] Metafory polityki 4, (red.) B. Kaczmarek, Warszawa, 2013.
B. Kaczmarek, Postkomunizm jako polityka, [w:] Metafory polityki 3, (red.) B. Kaczmarek, Warszawa, 2005.
Strona internetowa: https://www.teoriapolityki.com/bohdan-kaczmarek