Pomoc materialna
Wniosek o miejsce w domu studenta oraz oświadczenie o dochodach za rok 2021 należy złożyć za pośrednictwem USOSweb. Po zalogowaniu się do USOSweb (pamiętaj o tym, żeby nie korzystać w tym celu z wydziałowego USOSweb!) wybierz Dla wszystkich, następnie Wnioski, z listy wybierz oświadczenie o dochodach za rok 2021 oraz wniosek o przyznanie miejsca w domu studenta UW.
Każda osoba ubiegająca się o miejsce musi załączyć następujące dokumenty:
- zaświadczenie o dochodach z Urzędu Skarbowego za rok 2021
- zaświadczenie o wysokości składek zdrowotnych z ZUS za rok 2021
- oświadczenie o dochodach niepodlegających opodatkowaniu za rok 2021
Dokumenty te dotyczą każdego pełnoletniego członka Twojej rodziny (np. matki, ojca). Zaświadczenia z Urzędu Skarbowego nie można zastąpić innym dokumentem. Zaświadczenie to należy dostarczyć nawet jeśli Ty lub członek Twojej rodziny nie osiągnęliście w 2021 roku żadnego dochodu.
Jeżeli uzyskałeś/łaś dochód po roku 2021 do wniosku załącz również:
- umowę,
- zaświadczenie o wysokości dochodu za 2. miesiąc.
Jeżeli utraciłeś/łaś dochód do wniosku załącz również:
- PIT-11,
- umowę, świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający koniec uzyskiwania dochodu.
Lista ta zawiera przykładowe dokumenty, oznacza to, że w trakcie weryfikacji wniosku możesz zostać poproszony/a o dostarczenie dodatkowych dokumentów.
Uwaga!
Zgodnie z § 5 ust. 1 zał. 5 do Regulaminu świadczeń dla studentów UW cudzoziemcy nie muszą składać dokumentów dotyczących dochodu.
Ważne!
Nie odkładaj złożenia wniosku. Wnioski będą weryfikowane i rozpatrywane według kolejności złożenia. Udział w turze gwarantowany jest jedynie tym osobom, które złożą komplet dokumentów maksymalnie na 14 dni przed daną turą. Oznacza to, że wnioski złożone w późniejszym terminie mogą wziąć udział w danej turze, jednak nie jest to już gwarantowane.
Terminy przyznawania miejsc
Miejsca przyznawane są jedynie w dni poszczególnych tur. Algorytm przyznawania miejsc został szczegółowo opisany tu: https://bpm.uw.edu.pl/akademik/. Biuro ds. Pomocy Materialnej nie dokonuje zamian miejsc. Możliwe są one jedynie za pośrednictwem Giełdy wymiany miejsc.
Wniosek może zostać złożony:
- od 1 lipca 2022 roku w przypadku obecnych studentów i doktorantów, a także doktorantów przyjętych na I rok kształcenia w szkole doktorskiej;
- od 22 lipca 2022 roku w przypadku studentów przyjętych na I rok wszystkich rodzajów studiów.
Wnioski o przyznanie miejsca w domu studenta będą rozpatrywane w następujących terminach:
- TURA I: 25 lipca 2022 roku – obecnym studentom oraz doktorantom (tura przeznaczona również dla studentów 3. roku studiów I stopnia, którzy planują kontynuację studiów na Uniwersytecie Warszawskim);
- TURA II: 19 sierpnia 2022 roku – studentom przyjętym na I rok wszystkich rodzajów studiów (jednolitych magisterskich, pierwszego i drugiego stopnia);
- TURA IIa: 31 sierpnia 2022 roku – doktorantom przyjętym na I rok kształcenia w Szkole Doktorskiej;
- TURA III i IV: 1 oraz 10 września 2022 roku – w przypadku wolnych miejsc, wszystkim studentom oraz doktorantom, którzy ubiegają się przez USOSweb o ponowne przyznanie miejsca.
Na tym etapie przyznawane jest jedynie miejsce w danym akademiku. Numer i typ pokoju określany jest na etapie kwaterunku (Biuro ds. Pomocy Materialnej nie przyznaje miejsc w konkretnych pokojach).
Kwaterowanie w domach studenta
Osoby, którym zostaną przyznane miejsca w domach studenta, będą mogły zakwaterować się w okresie od 15 września do 7 października 2022 r.
Giełda zamiany miejsc
Studenci oraz doktoranci mogą zamieniać się przyznanymi miejscami w domach studenta w ramach giełdy za pośrednictwem USOSweb od 6 lipca do 14 września 2022 roku. Miejsca nie będą wymieniane w inny sposób niż za pośrednictwem giełdy.
Opłaty
Program Stypendialny im. Stefana Banacha
Program Stypendialny im. Stefana Banacha skierowany jest do kandydatów na studia drugiego i trzeciego stopnia, będących obywatelami krajów należących do Partnerstwa Wschodniego UE oraz Krajów Azji Centralnej (Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Tadżykistan).
W ramach programu oferowane są stypendia na bezpłatne studia w uczelniach publicznych oraz stypendium, z którego student pokrywa koszty swojego zakwaterowania i utrzymania. Stypendia oferowane są w ramach studiów II stopnia w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych oraz na kierunkach ekonomicznych, europeistyce i prawie (specjalność: prawo europejskie). Obywatele Białorusi mogą, w ramach programu, podejmować również studia I stopnia na wszystkich kierunkach prowadzonych w szkołach nadzorowanych przez MNISW, z wyjątkiem kierunków filologicznych.
Kandydaci kwalifikowani są w trybie konkursowym po corocznym ogłoszeniu naboru. Szczegóły naboru i kwalifikacji będą ogłaszana na stronie NAWA.
Więcej informacji dostępnych TU
Program stypendialny dla Polonii skierowany jest do cudzoziemców polskiego pochodzenia z następujących krajów: Białoruś, Ukraina, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Macedonia, Mołdawia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Węgry, Albania, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Uzbekistan, Tadżykistan, Turkmenistan, a także z krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki.
Więcej informacji TU