28 kwietnia 2017 roku odbył się gościnny wykład Wiceprezydenta Indii – Mohammada Hamida Ansariego

Konferencja naukowa Współczesne teorie demokracji
5 kwietnia, 2017
Konferencja International Relations in Asia-Pacific region: multidimensional research perspectives
11 maja, 2017

plen

28 kwietnia wiceprezydent Indii Mohammad Hamid Ansari wygłosił na Uniwersytecie wykład zatytułowany „Seven Decades of Indian Democracy”. Spotkanie poprowadził doc. dr Bogusław Zaleski, pracownik ISM WNPiSM UW.

Mohammad Hamid Ansari jest politykiem i dyplomatą. Pracował w dyplomacji przez niemal 40 lat. Był m.in. ambasadorem Indii w Afganistanie, Iranie, Arabii Saudyjskiej. Ma także doświadczenie akademickie. Wykładał m.in. w Aligarh Muslim University. Wiceprezydentem Indii jest od 2007 roku. W Polsce przebywa od 26 kwietnia, w trakcie wizyty w naszym kraju spotkał się z władzami państwowymi oraz wziął udział w Polsko-Indyjskim Forum Biznesu.

Podczas wykładu na Uniwersytecie wiceprezydent Ansari mówił o historii rozwoju indyjskiej demokracji oraz współczesnych sukcesach gospodarczych swojego o państwa. Opowiadał o wyzwaniach, jakie stoją przed społeczeństwem tak różnorodnym etnicznie, religijnie i kulturowo jak indyjskie.

Książka pt. India in Contemporary World: Polity, Economy and International Relations pod redakcją dyrektora ISM UW- Jakuba Zajączkowskiego oraz dr Jivanty  Schöttli (University of Heidelberg) i dr. Manisha Thapa (University of Tribhuvan) była jednym z podarunków Instytutu Stosunków Międzynarodowych WNPiSM UW oraz Uniwersytetu Warszawskiego dla Wiceprezydenta Indii – Mohammada Hamida Ansariego.

Spotkanie zakończone było pytaniami ze strony gości. Studenci Instytutu Stosunków Międzynarodowych WNPiSM UW chcieli dowiedzieć się jak Indie planują rozwijać Act East Strategy, czy ugrupowanie państw niezaangażowanych było ważne dla indyjskiej demokracji oraz jak analfabetyzm wpływa na wybory i procesy demokratyczne.

Relacje ze spotkań wiceprezydenta Ansariego w Polsce dostępne są na stronie: http://vicepresidentofindia.nic.in.