Debata „Polska-ASEAN: ambitne partnerstwo w zmieniającym się świecie” w Sejmie RP

Grzebyk Patrycja dr hab.
prof. P. Grzebyk członkiem Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego
6 września, 2022
Nagroda im. prof. Jana Baszkiewicza za rok 2021 przyznana!
12 września, 2022

plen

08.09.2022 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP, miała miejsce publiczna debata „Polska-ASEAN: ambitne partnerstwo w zmieniającym się świecie”, organizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Sejm RP oraz Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Otwarcie konferencji

Konferencję rozpoczęto od przemowy wprowadzającej Grzegorza Napieralskiego, Posła na Sejm RP, Przewodniczącego Grup Parlamentarnych państw ASEAN. Następnie głos zabrała Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP. Obydwoje w swoich przemowach podkreślali rolę współpracy, budowania dialogu z parlamentarzystami państw ASEAN, oraz o tym jak ważnym elementem bezpieczeństwa międzynarodowego jest rola Azji. Poruszony został również aspekt szybko rozwijającej się gospodarki, handlu z Polską oraz likwidacji hamujących go barier. Podsumowaniem wypowiedzi było określenie o dążeniu do „prawdziwego partnerstwa”, opartego na relacjach międzyludzkich i współpracy akademickiej. Zarówno Grzegorz Napieralski jak i Elżbieta Witek podkreślali rolę młodych osób, w tym wymian studenckich w procesie współpracy między krajami ASEAN i Polską.

W dalszej kolejności, został wyświetlony film z wypowiedzią Zbigniewa Raua, Ministra Spraw Zagranicznych RP, w którym poruszone zostały również tematy współpracy i potencjału regionu ASEAN. Omówiony został również wpływ pandemii oraz wojny na Ukrainie na kraje ASEAN. Minister podkreślał chęć Polski do eksportu swoich produktów i w swojej wypowiedzi zachęcał do znoszenia barier pozataryfowych. Następnie głos zabrali Ambasadorowie krajów ASEAN: Filipin, Malezji, Wietnamu, Indonezji, Singapuru i Tajlandii.


Panel 1

W pierwszym panelu „Gospodarka – nowe perspektywy współpracy dwustronnej” udział brała dr Barbara Kratiuk, która mówiła między innymi o wpływie pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie na Polskę i ASEAN. Głos w dyskusji zabrał również prof. em. dr hab. Marian Haliżak, który poruszył kwestię różnych scenariuszy dotyczących przyszłości, w tym importu surowców energetycznych oraz łańcuchu dostaw i relacji handlowych z Chinami.

Panel 2

W drugim panelu „Edukacja – w poszukiwaniu efektywnej i innowacyjnej kooperacji”, modelowanym przed dr Łukasza Gołotę, udział wziął dr hab. Jakub Zajączkowski. Podczas panelu i ożywionej dyskusji z osobami obecnymi na sali, poruszano kwestie współpracy akademickiej i wymian międzynarodowych, doświadczeń różnych uczelni a także studentów, dzięki obecności Yolandy Victorii Rajagukguk – stypendystki studiującej w Polsce.


Zakończenie
Po dwóch panelach, głos zabrał poseł Grzegorz Napieralski, który swoją mową końcową podsumował konferencję. Podkreślono również chęć do organizowania takich spotkań cyklicznie, dzięki dużemu zainteresowaniu i sukcesowi zorganizowanego wydarzenia.


W Sali Kolumnowej zgromadziło się ponad 250 przedstawicieli świata nauki, biznesu, dyplomacji i polityki.

Program konferencji dostępny TUTAJ 

Transmisja z wydarzenia dostępna TUTAJ

Wydarzenie z ramienia WNPISM organizowali dr Łukasz Gołota oraz Ambasador Tomasz Łukaszuk.

Zdjęcia: Anna Romsicka (Sejm RP) oraz Karolina Molska (WNPISM UW)

X