Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w XXIV Wielodyscyplinarnej Konferencji Badaczy Stosunków Międzynarodowych WNPiSM UW i Księży Werbistów „Sacrum i profanum we współczesnym świecie” pt. „Europa w stosunkach międzynarodowych, stosunki międzynarodowe w Europie. Wymiary regionalizmu europejskiego”, która odbędzie się w Pieniężnie, w dniach 1-3 lipca 2024 r.
Konferencja jest organizowana przez Katedrę Studiów Regionalnych i Globalnych oraz Katedrę Dyplomacji i Instytucji Międzynarodowych WNPiSM UW, Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężne oraz Fundację Studiów Międzynarodowych.
Wprowadzenie w tematykę konferencji:
Po upadku muru berlińskiego, który przez kilka dekad dzielił Europę, a wraz z nią świat na dwa wrogie bloki polityczno-wojskowe, powszechnie przyjmowano założenie, że rozwijające się na całym świecie zinstytucjonalizowane formy współpracy regionalnej staną się trampoliną globalizacji i liberalnego ładu międzynarodowego. Liczono, że w ten sposób na zawsze wyeliminowane zostaną konflikty i wojny. Wiązało się to z nadzieją na samoistne rozprzestrzenianie się zachodniej demokracji i wolnego rynku, co nazwano wręcz „końcem historii” (Francis Fukuyama). Jednak trwający od ponad dekady kryzys liberalnego porządku międzynarodowego sprawia, że studia regionalne w nauce o stosunkach międzynarodowych wyglądają współcześnie zupełnie inaczej niż w latach 90. ubiegłego wieku…
Po powstaniu UE w 1993 r. wydawało się, że taki model stopniowej, rozszerzającej się na inne podmioty, pogłębionej integracji będzie miał charakter uniwersalny. Po raz kolejny w dziejach „cywilizowana” Europa, choć geograficznie stanowiąca zaledwie niewielki skrawek kuli ziemskiej, okazać się miała „latarnią dla świata”, niezwykle płodną „syntezą kultur i tradycji”, „jednością w różnorodności”, potęgą gospodarczą i polityczną, a szczególnie stojącym na straży uniwersalnych wartości „mocarstwem normatywnym”. Dziś wiadomo, że integracja – polityczna, kulturowa, a nawet gospodarcza w Unii – przebiega z oporami, a wiele społeczności i grup interesów dąży do redefinicji celów i zadań stojących przed integrującymi się państwami. UE wciąż z różnych przyczyn
nie obejmuje całego kontynentu, wciąż boryka się z wewnętrznymi problemami politycznymi i tożsamościowymi.
Usytuowanie „między Rosją i światem islamu” (Jerzy Krasuski) generuje szereg dalszych zewnętrznych wyzwań. Regionalizm europejski staje przed wieloma trudnymi pytaniami, a od odpowiedzi na nie będzie zależeć nie tylko przyszłość „projektu europejskiego”, ale także bezpieczeństwo i wolność wszystkich obecnych i przyszłych mieszkańców tej części świata. Zmienia się jednak nie tylko Europa, zmienia się kontekst globalny, w którym państwa i społeczeństwa.
Europy funkcjonują, a zmiana relacji sił w systemie międzynarodowym wymaga pogłębionej refleksji nad przyszłością Starego Kontynentu. Polityczny, społeczny, ekonomiczny, kulturowy czy religijny wymiar tożsamości europejskiej wymaga spojrzenia z nowej perspektywy. Zapraszając Państwa na konferencję, stawiamy więc szereg pytań, które mogłyby być podstawą do debat i refleksji na temat przyszłości Europy i jej miejsca jako regionu w zmieniającym się świecie. Jednocześnie – jak co roku – jesteśmy otwarcie na wszystkie propozycje tematyczne wpisujące się w szeroki kontekst zakreślony tytułem konferencji:
Jak zawsze liczymy na ciekawe referaty i budującą dyskusję! Zapraszamy badaczy stosunków międzynarodowych oraz przedstawicieli różnych nauk społecznych i humanistycznych do udziału w konferencji w nadziei, iż pozwoli to na pogłębienie naszej refleksji nad regionalizmem Europejskim, jego uwarunkowaniami i wymiarami oraz rolą we współczesnym zmieniającym się świecie.
Ważne daty:
– zgłaszanie tematów wystąpień do 1 czerwca 2024 r. (bardzo prosimy o dotrzymanie tego terminu!)
– wniesienie opłaty konferencyjnej (100 zł, 50 zł dla studentów) do 20 czerwca 2024 r. (uwaga! opłata konferencyjna nie obejmuje noclegu i wyżywienia – te należności uiszczane są na miejscu; doba hotelowa z pełnym wyżywieniem od 170 do 200 zł)
– złożenie artykułów do publikacji do 15 grudnia 2024 r.
Poniżej znajdą Państwo zaproszenie do udziału w Konferencji zawierające wszystkie niezbędne informacje oraz formularz zgłoszeniowy.