Przygotowanie i złożenie raportu z projektu badawczego – 10 kroków

• 1. Zakres i sposób składania raportu

• Zapoznanie się z zakresem danych (merytorycznych, finansowych) wymaganych w danym raporcie (rocznym, okresowym [1] i/lub końcowym).
    • Sposób składania raportu (wersja: drukowana i online, tylko online).
    • Wymagana liczba egzemplarzy [2].

[1] Raporty do ERC: za trzy okresy po 18 miesięcy i ostatnie sześć miesięcy.
    [2] Poza wymaganiami danej instytucji, może być wymagany dodatkowy egzemplarz na wydziale/w Kwesturze UW.

• 2. Terminy

Znajomość terminów składania raportów (zawsze wpisane do umowy o finansowanie projektu).

• 3. Kontakt

Regularny kontakt z pracownikami administracji instytutu/wydziału, sekcji finansowej oraz osobami pracującymi w odpowiednich biurach w centrali. Cel:

• Wzajemne przypominanie sobie o konieczności przygotowywania raportów.
    • Zapoznanie się z terminami obowiązującymi w jednostce.
    • Uzyskanie dodatkowych informacji, rozwiązywanie problemów na bieżąco, otrzymanie wsparcia formalno-organizacyjnego.
  • 4. Raport

Przygotowanie raportu rocznego/okresowego/końcowego:

• w oparciu o określony schemat [1];
    • w wymaganej wersji językowej (polskiej – wnioski do MNiSW i do NCN, wyłącznie angielskiej – wnioski do ERC).

[1] Wzór raportu rocznego/końcowego stawowi obligatoryjny załącznik do umowy o finansowanie projektu zawieranej z NCN.

• 5. System online

Wpisanie raportu rocznego/okresowego/końcowego do dedykowanego systemu online (jeżeli jest wymagane [1]), np.:

[1] Np. raporty z realizacji projektów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki są składane wyłącznie w wersji papierowej.

• 6. Konsultacje

Konsultowanie przygotowanego raportu rocznego/końcowego:

• pod względem formalnym: z obsługą administracyjną (na szczeblu instytutu/wydziału, w centrali);
    • pod względem merytorycznym: z opiekunem merytorycznym, współpracownikami, wykonawcami;
    • pod względem językowym: z native speakerem (w przypadku aplikacji składanych np. w języku angielskim);
    • pod względem finansowym: z Sekcją Finansową na wydziale, z Kwesturą.
  • 7. Wydruk

• Przyblokowanie raportu w systemie – brak możliwości dalszej edycji (nie zawsze wiąże się z automatycznym „wysłaniem” raportu do danej agendy).
    • Wydruk raportu, jeżeli jest wymagane jego złożenie w wersji papierowej (w odpowiedniej liczbie egzemplarzy).
  • 8. Podpisy

Zbieranie podpisów w odpowiedniej kolejności [1]:

1. kierownik projektu;
    2. bezpośredni przełożony – kierownik katedry lub dyrektor instytutu;
    3. dziekan wydziału;
    4. pracownik odpowiedzialny za finanse projektu na wydziale;
    5. pełnomocnik kwestora na wydziale;
    6. pracownik właściwej sekcji w Kwesturze UW;
    7. kwestor lub zastępca kwestora;
    8. rektor/prorektor.

[1] W przypadku punktów 1–5 często między kierownikiem projektu a podpisującymi pośredniczy administracja instytutu/wydziału, a punktów 6–8 biura centralne: Biuro Obsługi Badań lub Biuro ds. Wspomagania Rozwoju.

• 9. Wysłanie

• Wysłanie raportu w formie drukowanej w odpowiedniej liczbie egzemplarzy i z wymaganymi podpisami – pocztą, najlepiej listem poleconym lub poleconym za potwierdzeniem odbioru [1].
    • Wysłanie raportu w formie elektronicznej za pomocą dedykowanego systemu (nastąpi zmiana statusu raportu na „wysłany).

[1] NCN uznaje termin za zachowany, jeżeli przed jego upływem wniosek w formie pisemnej został nadany w polskiej placówce pocztowej wyznaczonego operatora (aktualnie Poczta Polska SA).

• 10. Dokumentacja

Dopełnienie formalności na wydziale/w instytucie:

• złożenie oryginału lub kserokopii raportu wraz z wszystkimi podpisami i pieczęciami.