Prestiżowe stypendium Ministra Nauki dla dr Aleksandry Jaskólskiej

Członkowie Katedry UNESCO na konferencji Warsztatu Ostrom w Stanach Zjednoczonych
24 czerwca, 2024
Webinarium z prezentacją wyników badania: Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy oraz migrantów
26 czerwca, 2024

Dr Aleksandra Jaskólska z Katedry Studiów Regionalnych i Globalnych WNPiSM otrzymała stypendium Ministra Nauki dla młodych wybitnych badaczy 2024 r. w ramach dyscypliny stosunki międzynarodowe. Stypendium zostało przyznane na okres trzech lat. W 2024 roku Stypendium Ministra Nauki dla młodych wybitnych naukowców po raz pierwszy zostało przyznane w ramach dyscypliny stosunki międzynarodowe. Tylko dwie osoby z całej Polski otrzymały stypendium w tej dyscyplinie.

Dr Jaskólska otrzymała stypendium w ramach grupy pierwszej: dla grupy osób posiadających stopień doktora, nauczycieli akademickich nieposiadających stopnia doktora oraz dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym. Drugie stypendium zostało przydzielone w grupie drugiej: dla grupy samych doktorantów. Oznacza to, że dr Jaskólska jest pierwszą osobą w Polsce z tytułem doktora, która otrzymała Stypendium Ministra w ramach dyscypliny stosunki międzynarodowe.

W ramach programu złożonych zostało 1708 wniosków, a stypendium otrzymało 228 młodych naukowców, w tym 32 doktorantów.  Stypendia Ministra otrzymali młodzi naukowcy reprezentujący 53 dyscypliny naukowe i artystyczne.

Zainteresowania badawcze dr Jaskólskiej koncentrują się na: wpływie czynników wewnętrznych na kształtowanie polityki zagranicznej państw Azji Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki zagranicznej Indii. Jej prace naukowe zostały opublikowane przez prestiżowe wydawnictwa oraz think-tanki badawcze. Wyniki swoich badań zaprezentowała podczas ponad czterdziestu wystąpień na seminariach oraz konferencjach krajowych oraz międzynarodowych.

Wybrane publikacje:

–  A.Jaskólska, M. Tourangbam , G20 and BRICS: Towards a Joint Pursuit of Effective Multilateralism for the Global South, Institute for Security and Development Policy, 2024

– A. Jaskólska, A. Łuszczykiewicz, Will Taipei Become New Delhi’s Strategic Partner in the Post-Tsai Ing-wen Era?, Viśvanīti Summer 2024, a Quarterly Review from the School of International Studies, JNU

– A. Jaskólska, Rola partii regionalnych w kształtowaniu polityki zagranicznej Indii wobec państw sąsiedzkich po 1991 roku, Elipsa, Warszawa 2023

–   A. Jaskólska, B. Kratiuk, Y. Sato, J. Van den Bosch (red.), Handbook of Indo-Pacific Studies, Routledge, New York, London 2023

– A. Jaskólska, India’s response to COVID-19 – soft power perspective (w:) C. Ogden (red.), Global India, Routledge, New York, London 2023

– A. Jaskólska, Impact of religion on the international relations in the Indo-Pacific region (w:) A. Jaskólska, B. Kratiuk, Y. Sato, J. Van den Bosch (red.), Handbook of Indo-Pacific Studies, Routledge, New York, London 2023

–  A Jaskólska, Transactionalism in India’s foreign policy, case study: India-European Union relations, Azja Pacyfik Społeczeństwo Polityka Gospodarka 2023, t. XXVII

–  A Jaskólska, A. Nitza, India-Vene suhted India ja Vaikse ookeani piirkonnas, 2023, Diplomaatia (Estonia)

– A. Jaskólska, J. Prasad, S Munir Khasru, M. Tourangbam, Building G7-G20 Synergy for a Multipolar World, Observer Reserach Foundation (ORF) May 2023,Task Force 7: Towards Reformed Multilateralism: Transforming Global Institutions and Frameworks, 2023

– A. Jaskólska, Ewolucja pozycji i roli Indii w Azji Południowej (w:) Studia nad potęgą państw, Księga dedykowana Profesorowi Mirosławowi, Dariusz Popławski (red.), Scholar, Warszawa 2022

Dr Aleksandra Jaskólska uczestniczyła w projektach międzynarodowych w tym finansowanych przez Unię Europejską: Centre for Contemporary India Research and Studies,  India-EU Joint House for Science&Innovation, The Interference of Domestic and International Factors in India’s Foreign Policy, Eurasian Insights: Strengthening Indo-Pacific Studies. Dr Jaskólska jest także kierownikiem projektu  Miniatura 7  NCN: Znaczenie ogólnokrajowych partii politycznych w kształtowaniu polityki zagranicznej Indii wobec Unii Europejskiej.

Dr Aleksandra Jaskólska od ponad 10 lat bierze czynny udział w życiu naukowym Wydziału. Jest opiekunem naukowym dwóch kół naukowych: Koło Państw Obszaru Pacyficznego oraz English Debate Club UW. W latach 2012-2019 była jednym z koordynatorów współpracy międzynarodowej opartej na umowach bilateralnych. Współorganizowała liczne konferencji, seminariów i wykładów gościnnych na WNPiSM.

Wyniki Stypendium Ministra Nauki dostępne: https://tinyurl.com/bdfjc3er