Relacja z konferencji: „Transformacja w Europie Środkowo-Wschodniej 1989–2019: Sukcesy i porażki”, 24-25 października 2019 roku

Konkurs na pracę licencjacką lub magisterską z zakresu lotnictwa pasażerskiego i transportu cargo
28 października, 2019
Logotyp WNPiSM UW
European Research Council (ERC) – granty na badania naukowe
28 października, 2019

W dniach 24-25 października 2019 roku na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW odbyła się międzynarodowa konferencja pt. Transformacja w Europie Środkowo-Wschodniej 1989–2019: Sukcesy i porażki”. Wydarzenie było okazją do dyskusji dla prawie 60 akademików (w tym 30 z zagranicy).

Międzynarodową konferencję otworzył Prorektor UW ds. naukowych dr hab. Maciej Duszczyk oraz organizatorzy spotkania Prodziekan ds. finansowych i rozwoju WNPiSM UW dr hab. Daniel Przastek oraz dr Agnieszka Bejma. Po ceremonii otwarcia odbył się otwarty wykład prof. Elżbiety Matynii: “Is Liberal Democracy Already History?”.

Rok 2019 to 30. rocznica rozpoczęcia wielkich zmian politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturowych za żelazną kurtyną. Od tego dnia wielu naukowców z perspektywy nauk społecznych i humanistycznych przygotowało różne formy, modele i obszary transformacji i transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Wszyscy zebrani podczas paneli tematycznych konferencji debatowali na temat ogólnej równowagi sukcesów i porażek ostatnich 30 lat, podsumowując zmiany w byłym bloku wschodnim.

24 października 2019 roku, w Auli Baszkiewicza odbył się panel z Ambasadorami z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, JE Ambasador Litwy w RP Eduardas Borisovas, JE Ambasador Łotwy w RP Edgars Bondars, JE Ambasador Estonii Martin Roger, JE Ambasador Rumunii w RP Ovidiu Dranga, JE Ambasador Bułgarii Emil Savov Yalnazov oraz JE Ambasador Niemiec w RP Rolf Wilhelm Nikel.

Moderatorem dyskusji był prof. Roman Kuźniar, z Uniwersytetu Warszawskiego.

25 października 2019 roku kontynuowano dyskusje w blokach tematycznych. Szczegółowy program wydarzenia TU.

Poniżej fotorelacja:

X