Wyjazd studyjny grupy studentów WNPiSM z Indonezji do Krakowa
18 października, 2021
Panel „Doświadczenie w pracy ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej”
19 października, 2021

Studia regionalne wymagają znajomości regionalnych kultur i religii. Islam przybliża się zresztą do Europy – niektórych przeraża, innych fascynuje. Na pewno jednak spotkanie z nim wymaga pogłębionej wiedzy.

Studenci studiów regionalnych (ścieżka bliskowschodnio-afrykanistyczna) w ramach zajęć Religie na Bliskim Wschodzie i w Afryce mieli okazję „dotknąć” tej religii podczas wizyty w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej w Warszawie, dzięki uprzejmości p. Katarzyny Kucharskiej Louaar, która była naszym przewodnikiem.

Spędziliśmy tam przeszło 5 godzin słuchając prelekcji, zadając pytania, rozmawiając ze zwykłymi muzułmanami z Bliskiego Wschodu i Polski. Mieliśmy też okazję kilkakrotnie przyglądać się modlitwie w meczecie. Ośrodek jest prowadzony przez Ligę Muzułmańską w RP, jeden z dwóch sunnickich związków wyznaniowych zarejestrowanych w Polsce. W listopadzie wybieramy się na dłuższą wyprawę na Podlasie (dzięki wsparciu Władz Dziekańskich WNPiSM UW), gdzie spotkamy się m.in. z polskimi Tatarami, którzy również, mimo 600 lat obecności na ziemiach polskich i litewskich, pozostali przy islamie.