Już 2 września rusza rekrutacja na nowy kierunek studiów podyplomowych na naszym Wydziale – cyberbezpieczeństwo. Zachęcamy do zapoznania się z kierunkiem na stronie. Rekrutacja odbywa się na stronie IRK.
Badania nad cyberbezpieczeństwem obejmują ochronę systemów cyfrowych, sieci i danych przed nieautoryzowanym dostępem, wykorzystaniem, ujawnieniem, zakłóceniem, modyfikacją lub zniszczeniem. Ta interdyscyplinarna dziedzina obejmuje szeroki zakres tematów, w tym sieci komputerowe i bezpieczeństwo, kryptografię, bezpieczeństwo oprogramowania i prywatność danych. Obejmuje również badanie kwestii prawnych i etycznych związanych z technologią informacyjną, a także rozwój i wykorzystanie technologii bezpieczeństwa, takich jak zapory ogniowe, oprogramowanie antywirusowe i szyfrowanie.
Głównym celem kierunku jest wykształcenie absolwentów posiadających kompetencje w obszarze cyberbezpieczeństwa i tym samym zmniejszenie deficytu specjalistów z przedmiotowego obszaru na rynku pracy.
Kształtowanie umiejętności studentów ma na celu sprostanie stale zmieniającym się wymaganiom dzisiejszego cyfrowego świata. Szybki w ostatnich latach rozwój technologii informatycznych i rynku IoT oraz wzrost popularności pracy zdalnej i hybrydowej spowodował wzrost zapotrzebowania firm i organizacji na specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa.
Celem kierunku jest podniesienie poziomu edukacji i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni. Przeciętny obywatel nie wie, w jaki sposób chronić swoje dane i prywatność w sieci, często nie jest świadom utraty danych, bądź tego, że stał się ofiarą ataku. Ochrona przed cyberprzestępcami jest jedyną drogą prowadzącą do poprawy ogólnospołecznego bezpieczeństwa państwa i świata.
Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra dowolnego kierunku studiów i są realizowane w formie stacjonarnej. Skierowane są do wszystkich osób, które chcą zdobyć wiedzę i wykształcenie z zakresu kształtowania i stosowania polityki cyberbezpieczeństwa.
Zajęcia prowadzone są przez zespół wykładowców akademickich oraz przedstawicieli firm i instytucji państwowych pracujących w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Do dyspozycji studentów są sale wyposażone w najnowszy sprzęt komputerowy.