Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 29/03/2022

Lewandowski Wojciech dr
Prof. Wojciecha Lewandowskiego ze stypendium Fulbright Slavic Award 2022/2023
24 marca, 2022
Czy ktoś może pokonać Emmanuela Macrona? Wybory prezydenckie we Francji 2022
25 marca, 2022

pl

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 29/03/2022

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.

Filozofia – język tłumaczeń czy konfliktu? Przypadek populizmu

prof. Agnieszka Nogal (Wydział Filozofii UW)

29.03.2022 wtorek

godz. 16.45-18.15

Spotkanie, w języku polskim, odbędzie się w formie hybrydowej.

Wydział Filozofii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 3, sala nr 109

On-line: https://us02web.zoom.us/j/86721705238

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

 

Więcej informacji: www.okf.uw.edu.pl

 

Streszczenie:

Populizm jest współczesną odpowiedzią na politykę uprawianą przez ekspertów. Odwołuje się do tożsamości ludu pojętego jako całość. Pojawił się wraz z wprowadzeniem demokracji reprezentacyjnej; jest jej cieniem. Populiści tęsknią za czymś, co teoretyczka polityki Nancy L. Rosenblum nazwała „holizmem” – to przekonanie, że wspólnota polityczna nie powinna być podzielona i że możliwe jest, by naród był jednością i miał – wspólnego dla wszystkich – jednego prawdziwego reprezentanta. W ten sposób wiedzy ekspertów została przeciwstawiona jedność ludu. Polityka tożsamości wzmocniła jeszcze podstawy ruchów populistycznych. Odpowiedzią na populizm może być akceptacja pluralizmu.

 

Biogram:

prof. Agnieszka Nogal – doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego; prawnik; członek Centrum Prawa Medycznego i  Biotechnologii WPiA UW; od 2017 kierownik Zakładu Filozofii Polityki; w  latach 2016–2020 kierownik studiów doktoranckich, obecnie członek Senatu UW; w  latach 1994–2013 pracownik w  Instytucie Studiów Politycznych PAN, w  latach 2002–2003 w  Robert Schuman Centre w  European University Institute we Florencji, Włochy; założycielka i  członek redakcji czasopisma „Civitas. Studia z  Filozofii Polityki”; w pracy naukowej koncentruje się na prawach człowieka, feminizmie oraz biopolityce.

 

Matura z wos-u coraz bliżej, dlatego z ogromną radością ogłaszamy kolejną edycję „WNPiSM uczy WOS-u nocą”. Jest to jedyny w swoim rodzaju maturalny kurs wos-u, który organizujemy już 16 raz!

Dwudniowy kurs obejmujący wszystkie najważniejsze tematy pozwoli Ci na szybką i efektywną powtórkę materiału przed egzaminem.

Unikatowa możliwość wieczorno-nocnej nauki na kampusie głównym, z pewnością dodatkowo zmotywuje Cię do nauki i stworzy niepowtarzalną atmosferę!

Kto będzie obecny?

  • Wykładowcy WNPiSM UW o europejskiej renomie powtórzą z Wami najważniejsze zagadnienia potrzebne na maturze z WOS-u
  • Spotkacie się z przedstawicielami Samorządu Studentów, którzy wprowadzą Was w studencki klimat

Miejsce kursu:

  • Stara Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 (kampus centralny UW)

Termin:

  • 23.04.2024 20:00-02:00
  • 24.04.2024 20:00-02:00

UWAGA – OBOWIĄZUJE REJESTRACJA!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZOSTANIE OPUBLIKOWANY WKRÓTCE

X