Wykład CBA na Uniwersytecie Warszawskim
28 listopada, 2024
Zaproszenie na webinarium informacyjne – stypendia na studia pomagisterskie w College of Europe w Natolinie
4 grudnia, 2024

pl

W ubiegłym tygodniu Agencja Badawcza SW Research, na zlecanie Ośrodka Badań Handlu Ludźmi UW przeprowadziła, na próbie ogólnopolskiej, ponowne badanie pt. „Handel ludźmi i praca przymusowa w opinii Polaków.” Poprzednie miało miejsce w roku 2020. Obydwa badania zostały sfinansowane przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Jak poinformował Kierownik Ośrodka, prof. Zbigniew Lasocik, wyniki nie zmieniły się zasadniczo, a odnotowane różnice mieszczą się w granicach błędu statystycznego. W tym przypadku jest to zdecydowanie zła wiadomość, bo wnioski, które płyną z badań trudno uznać za optymistyczne. Okazuje się bowiem, że jedynie co trzeci mieszkaniec naszego kraju (33%) jest świadom tego, że w Polsce istnieje zjawisko handlu ludźmi, a co czwarty (26%) zdaje sobie sprawę z powagi problemu pracy przymusowej.

Jeśli chodzi o eliminowanie przejawów współczesnego niewolnictwa, to w zdecydowanej większości są ci, którzy twierdzą, że powinno się tym zajmować państwo. Jednak widoczność i efektywność instytucji publicznych nie jest oceniana dobrze. Ci, którzy uważają, że państwo robi niewiele w tej kwestii oraz ci, którzy przyznają, że nic nie wiedzą na ten temat stanowią łącznie blisko 70% badanych.

X