„Indo-Pacific and the shape of International Relations” – podsumowanie konferencji

Dr Kamil Matuszczyk z nagrodą Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych
19 grudnia, 2022
Trwa plebiscyt Słowo Roku 2022
20 grudnia, 2022

W dniach 15-16 grudnia 2022 na WNPiSM odbyła się konferencja międzynarodowa „Indo-Pacific and the shape of International Relations”. Konferencja była zorganizowana przez dr Barbarę Kratiuk oraz dr Aleksandrę Jaskólską.

15 grudnia 2022 konferencję rozpoczęła dr Kratiuk, która jest koordynatorem projektu EISIPS, od przywitania gości oraz przedstawienia celów projektu “Eurasian Insights: Strengthening Indo-Pacific Studies”:
–  wydanie podręcznika o Indo-Pacyfiku  (Routledge 2023 Handbook of Indo-Pacific Studies – 1st Edition – Barbara Kratiuk – Je (routledge.com);
– podcasty promujące podręcznik (EISIPS Eurasian Insights: Strengthening Indo-Pacific Studies in Europe | Podcast on Spotify);
– stworzenie propozycji kursu o Indo-Pacyfiku wraz ze wskazówkami dydaktycznymi.

Następnie głos zabrał Profesor Jakub Zajączkowski, Pełnomocnik Dziekana ds Współpracy Międzynarodowej oraz kierownik Katedry Studiów Regionalnych i Globalnych WNPiSM. Również przywitał gości w imieniu Dziekana WNPiSM Daniela Przastka oraz swoim. Podjął także temat Indo-Pacyfiku i jego znaczenia dla współczesnych stosunków międzynarodowych.

W sesji otwierającej konferencję wzięły udział: Jej Ekscelencja Nagma M. Mallick, Amabasador Indii w Polsce i na Litwie, Jej Ekscelencja Anita Lydia Luhulima, Ambasador Indonezji w Polsce oraz Pani Dyrektor Małgorzata Jankowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Mówiły one o rolach swoich państw i podejściach do Indo-Pacyfiku. Odpowiedziały także na pytania widowni.

Następnie miał miejsce wykład inauguracyjny konferencji, przedstawiony przez Profesor Kate Sullivan de Estada pt. „India and order transition in the Indo-Pacific:  Resisting the Quad as a ‘security community’” . Wykłady cieszył się ogromnym zainteresowaniem widowni, pani profesor odpowiedziała na wiele pytań.

Po przerwie miał miejsce pierwszy panel konferencji. Referaty wygłosili: Prof. Roberto Dominguez z Suffolk University w Bostonie, Prof. Marcin Grabowski z Uniwerstetu Jagiellońskiego, Prof. Paolo Pizzolo z La Sapienza University, Dr Łukasz Stach z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Dr Agnieszka Nitza-Makowska z Collegium Civitas. Przewodniczyła Profesor Shankari Sundararaman z Jawaharlal Nehru University.

W kolejnym panelu uczestniczyli: Prof. Laslo Csisman z Szechenyi University na Węgrzech, Dr Barbara Kratiuk z WNPISM UW oraz Dr Lukas Las z University of Ostrava. Przewodniczyła Dr Aleksandra Jaskólska z WNPISM UW. W trakcie paneli rozgorzała dyskusja dotycząca znaczenia Chin, USA, Indo-Pacyfiku dla stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa i sojuszy regionalnych, co przedłużyło konferencję o prawie godzinę.

16 grudnia w panelu rozpoczynającym wystąpili: Dr Anna Wróbel oraz Dr Aleksandra Jaskólska z WNPISM UW, Profesor Przemysław Osiewicz oraz Dr Rafał Wiśniewski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przewodniczyła Dr Catherine Jones z University of St Andrews.

Po panelu otwierającym drugi dzień konferencji odbyły warsztaty dla studentów dotyczące Indo-Pacyfiku. Wystąpili: Pani Astha Chadha oraz Pani Tran Phuong Thao z Ritsumeikan Asia Pacific University, Manxi Chang z University of St Andrews, Nguyen Tien Phat z Goethe Universitaet we Frankfurcie nad Menem, Pani Karolina Kaczmarczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Shirak Safaryan z Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci mieli możliwość zaprezentowania swoich badań związanych z pracami magisterskimi oraz doktorskimi oraz otrzymać komentarze i sugestie od zebranych uczonych badaczy uczestniczacych w konferencji.

Organizatorki konferencji, dr Kratiuk i dr Jaskólska chciałyby bardzo podziękować za wsparcie w organizacji Wydziałowi Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, w szczególności Dziekanowi Przastkowi, Profesorowi Zajączkowskiemu, Pani Aleksandrze Boryckiej-Dziekańskiej oraz Kołu Państw Obszaru Pacyficznego. Jednocześnie dziękują wszystkim członkom konsorcjum projektu Eurasian Insights: Strengthening Indo-Pacific Studies, którzy przyjechali na konferencję: Uniwersytetowi Adama Mickiewicza w Poznaniu (w szczególności Jeroenowi Van den Bosch), Ritsumeikan Asia Pacific University (Profesorowie Yoichiro Sato oraz Hidetaka Yoshimatsu), Jawaharlal Nehru University (Profesor Gulshan Sachdeva oraz Bhaswati Sarkar), University of St Andrews (Prof. Chris Ogden oraz Dr Catherine Jones), Uniwersytet La Sapienza w Rzymie (Stefano Pellagi oraz Andrea Cartegny).

Dr Kratiuk i Dr Jaskólska dziękują także wszystkim uczestnikom konferencji, którzy wzięli udział w dyskusjach naukowych jakie miały miejsce w trakcie tych dwóch dni za ich wkład w konferencję i dialog naukowy.

Konferencja została sfinansowana z środków projektu  Eurasian Insights: Strengthening Indo-Pacific Studies (2019-1-PL01-KA203-065644 Cooperation for innovation and the exchange of good practices Erasmus+ KA203 – Strategic Partnerships for higher education) ze wsparciem WNPiSM.