Kolejne wyniki badań dra Roberta Staniszewskiego dot. społecznej percepcji uchodźców z Ukrainy

Curanović Alicja dr hab.
Rozstrzygnięcie konkursu na 3 stypendia naukowe NCN przyznane w ramach grantu pt. „Idea (nie)sprawiedliwości w polityce Federacji Rosyjskiej” (nr 2022/45/B/HS5/00025) kierowanego przez dr hab. Alicję Curanović
10 lutego, 2023
Zmarł prof. Andrzej Skrzypek
10 lutego, 2023

plen

UPDATE:

Po 24 godzinach od konferencji prasowej na Uniwersytecie Warszawskim, w trakcie której zaprezentowano wyniki badań „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie państwo.” zasięg – czyli szacowana liczba kontaktów z treściami związanymi z ww. badaniami – wyniósł 2,4 mln. Informacje poza Polską, Ukrainą oraz pozostałymi państwami europejskimi pojawiły się m.in. w Meksyku, Argentynie, Paragwaju oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dane te jednoznacznie wskazują, że problematyka ta interesuje nie tylko Europejczyków i Amerykanów.

Źródło: Newspoint.pl https://www.newspoint.pl/


W dniu 23 stycznia 2023 roku zostało zakończone kolejne badanie opinii publicznej dotyczące społecznej percepcji uchodźców z Ukrainy oraz migrantów z „Białorusi”, jak również działań podejmowanych przez polskie państwo w tym zakresie. Projekt realizowany jest pod kierunkiem dr Roberta Staniszewskiego z naszego Wydziału.

Prezentacja wyników badania dla przedstawicieli mediów odbyła się w dniu 9 lutego br. W spotkaniu, poza dziennikarzami oraz kierującym projektem badawczym wzięli udział: dr hab. Ewa Marciniak, która scharakteryzowała zidentyfikowany w trakcie badań efekt dysonansu pozytywnego nastawienia Polaków względem uchodźców z Ukrainy oraz dr Tatiana Witkowska koordynatorka sekcji Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego.

GŁÓWNE WNIOSKI Z BADAŃ OPINII PUBLICZNEJ:

  • Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy oraz migrantów w polskim społeczeństwie jest odmienna zarówno w wymiarze deskryptywnym – charakteryzującym cechy konstytuujące te grupy, jak również w wymiarze afektywnym oraz behawioralnym. Stwierdzono to na podstawie szeregu zmiennych zweryfikowanych w trakcie badań w tym m.in. holistycznego Wskaźnika Społecznej Percepcji Migrantów – Social Perception of Migrants Index (SPMI).
  • W styczniu 2023 roku w przypadku czterech piątych osób objętych badaniem w wieku 16-65 lat (80%) zarejestrowano pozytywną wartość wskaźnika SPMI w odniesieniu do uchodźców z Ukrainy. Negatywna percepcja charakteryzuje 8% respondentów.
  • Od kwietnia 2022 roku znacząco nie zmieniły się wartości wskaźnika SPMI w poszczególnych wymiarach (pozytywnym, negatywnym, neutralnym) w odniesieniu do uchodźców z Ukrainy.
  • W styczniu 2023 roku dwie trzecie Polaków (66%) charakteryzowało się pozytywną percepcją migrantów, a 15% postrzegało ich w wymiarze negatywnym.
  • W porównaniu ze styczniem 2022 roku odnotowano znaczącą zmianę wskaźnika SPMI w odniesieniu do migrantów tj. z 36% do 66% wrósł odsetek badanych, którzy charakteryzują się wielowymiarową pozytywną percepcją migrantów.
  • W trakcie badania zidentyfikowano również nowe zjawisko/ efekt, które nazwano Dysonansem Pozytywnego Nastawienia – Positive Attitude Dissonance (PAD). Zjawisko to dotyczy społecznej percepcji uchodźców z Ukrainy. Jego istota polega na dysonansie (kontradykcyjności) percepcji w odniesieniu do tej zbiorowości. Z jednej strony mamy do czynienia z bardzo pozytywnym nastawieniem Polaków do uchodźców z Ukrainy o czym świadczy szereg wskaźników w tym m.in. zmienne dotyczące pomocy Polski oraz Polaków dla Ukrainy w tym uchodźców z tego państwa, skala dystansu społecznego Bogardusa oraz Social Perception of Migrants Index (SPMI). Wskaźniki te w analizowanym okresie tj. od kwietnia 2022 roku do stycznia 2023 roku nie rejestrują istotnych zmian w kierunku percepcji negatywnej. Z drugiej zaś na pytanie, które po raz pierwszy zadano w styczniu 2023 roku Czy zmieniło się Pana(i) nastawienie do uchodźców z Ukrainy w ciągu ostatnich 6 miesięcy tj. od czerwca 2022 roku? jedna czwarta Polaków objętych badaniem (25%) odpowiada że Tak, w tym 68% deklaruje, że kierunek zmiany jest negatywny tj. ich nastawienie pogorszyło się. Zjawisko to wymaga dalszych badań.

 INFORMACJE DOTYCZĄCE BADANIA:

  • Badania opinii publicznej zostały przeprowadzone w latach 2022-2023 w ramach projektu „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie państwo”. Projekt realizowany jest przez LAB badawczy (networking), w skład którego wchodzą badacze z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Projekt realizowany jest z udziałem studentów ww. ośrodków akademickich. Pomysłodawcą projektu badawczego oraz zarządzającym pracami LAB-u jest dr Robert Staniszewski (Katedra Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego). Projekt badawczy został zwycięzcą VII edycji konkursu „Nauka jest dla ludzi”. Celem konkursu jest promocja prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim badań, które odpowiadają na ważne wyzwania społeczne, gospodarcze lub zmieniają rozumienie świata.
  • Najnowsze badanie „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego” zostało przeprowadzone w dniach od 11 do 23 stycznia 2023 roku. Próba ogólnopolska liczy 584 osoby w wieku 16-65 lat. Badanie zrealizowano w ramach procedury mixed-mode (w tym: 55,4% wywiadów zrealizowano metodą CAWI; 32,4% metodą CATI oraz 12,2% metodą CAPI). Błąd maksymalny: 4%. Poziom ufności 95%.
  • Pełny raport z badań jest dostępny na portalu ResearchGate:

https://www.researchgate.net/profile/Robert-Staniszewski/publications

X