10 listopada odbyło się polsko-szwajcarskie seminarium Katedry Polityki Społecznej pt. „Gospodarstwa domowe udzielające schronienia uchodźcom wojennym z Ukrainy w systemie pomocy publicznej w świetle badań empirycznych. Przypadek Polski i Szwajcarii”.
Referat wprowadzający nt. dynamiki ruchów uchodźczych z Ukrainy po 24 lutego 2022 roku wygłosił prof. Cezary Żołędowski. Następnie prof. Gesine Fuchs I Eva Granwehr z Hochschule Luzern zreferowały wyniki badań ilościowych i jakościowych przeprowadzonych wśród rodzin goszczących ukraińskich uchodźców w Szwajcarii w kontekście szwajcarskiej polityki wobec uchodźców. Trzecie wystąpienie dotyczyło pomocy mieszkaniowej Polaków dla uchodźców z Ukrainy z perspektywy państwa, społeczeństwa obywatelskiego i uchodźców. Referat na ten temat na podstawie własnych badań jakościowych wygłosiła prof. Grażyna Firlit-Fesnak.
Po prezentacjach prelegentów miała miejsce ożywiona dyskusja dotycząca reakcji państwa i społeczeństwa na kwestię masowej imigracji w sytuacji nadzwyczajnej. Omówiono również różnice w tym zakresie między Polską a Szwajcarią.
Seminarium było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń badawczych przedstawicieli różnych ośrodków akademickich i przedyskutowania możliwości dalszej współpracy w tym zakresie.