Relacja z konferencji „Wielkie mocarstwo i Polska 1919-2019. 100 lat stosunków polsko – amerykańskich”.

UWAGA STUDENCI PIERWSZEGO ROKU STUDIÓW PIERWSZEGO I DRUGIEGO STOPNIA! Obowiązkowe szkolenia
23 października, 2019
31 października br. od godziny 13:00 obowiązują godziny dziekańskie
24 października, 2019

4 października 2019 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja „Wielkie mocarstwo i Polska 1919-2019. 100 lat stosunków polsko – amerykańskich”.

Strona dedykowana konferencji: http://100plus.pl/

Świat się chwieje. Na kogo możemy liczyć? Zwyciężą wartości czy interesy? Czy diagnoza Jana Karskiego o Polsce XX wieku jako przedmiocie, a nie podmiocie polityki międzynarodowej stanie się aktualna w XXI wieku? Na ten temat dyskutowali wybitni polscy i amerykańscy eksperci – wśród nich jeden z najważniejszych architektów polskiej drogi do NATO, ambasador Daniel Fried, uczeń Jana Karskiego, ambasador Stephen Mull, były ambasador RP w Waszyngtonie i ekspert ds. bezpieczeństwa, prof. Robert Kupiecki, były doradca Prezydenta RP prof. Roman Kuźniar, a także dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński. Swoją obecnością konferencję zaszczyciła ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, a także Krzysztof Szczerski – Szef Gabinetu Politycznego Prezydenta RP.

Konferencja „Wielkie mocarstwo i Polska 1919-2019. 100 lat stosunków polsko-amerykańskich” zorganizowana została przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego oraz Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie miało miejsce w Auli im. Jana Baszkiewicza Collegium Politicum UW.

Podczas konferencji została wręczona nagroda Spirit of Jan Karski Award, którą odebrał prof. Peter F. Krogh, były Dziekan Szkoły Służby Zagranicznej Uniwersytetu Georgetown, uczelni na której wykładał Jan Karski. Nagroda ta jest przyznawana za obronę godności i praw człowieka, za odwagę cywilną i podejmowanie działań w duchu uniwersalnych wartości, którymi kierował się Jan Karski.

Konferencja połączona była również z premierą jubileuszowego wydania opus magnum Jana Karskiego „Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty” (Wydawnictwo Poznańskie) przygotowanego w stulecie polsko – amerykańskich stosunków dyplomatycznych. ”Monografia Karskiego niemal z dnia na dzień przeobraziła się z historycznej opowieści o klęskach i zdradach w aktualny i wielce pouczający podręcznik dla przywódców (…) wybranych w demokratycznych wyborach” – napisał w przedmowie Stephen Mull.

X