Relacja z wykładu dra Uriego Hupperta pt. 70 lat Państwa Izraela – od syjonizmu do mesjanizmu

Fotorelacja z wykładów gościnnych profesorów z Sichuan University | 23 października 2018
23 października, 2018
Konferencja międzynarodowa „Legal Architecture of Humanitarian Action”
6 grudnia, 2018

29 listopada 2018 r. podczas zajęć dla specjalizacji bliskowschodnio-afrykanistycznej w ISM WNPiSM UW odbył się otwarty wykład gościa z Jerozolimy, dra Uriego Hupperta pt. 70 lat Państwa Izraela – od syjonizmu do mesjanizmu. Mec. Uri Jerzy Huppert jest izraelsko-polskim prawnikiem, politologiem, dziennikarzem, autorek kilku książek, które ukazały się w języku polskim. Na początku lat 50. XX w. wyemigrował do Izraela, gdzie zaangażował się w działalność społeczną m.in. był radnym Jerozolimy i stał na czele Ligi ds. Walki z Przymusem Religijnym. Od kilku dekad regularnie odwiedza Polskę, napisał pod kierunkiem prof. Leonarda Łukaszuka doktorat i obronił go na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Jest blisko zaprzyjaźniony z Instytutem SM (był m.in. gościem Konferencji w Pieniężnie w 2018 r.). Bardzo chętnie spotyka się ze studentami, wyjaśniając kontrowersje dotyczące relacji polsko-żydowskich, amerykańsko-żydowskich i szerzej w ogóle polityki Izraela.

W spotkaniu, które odbyło się 29 listopada poza studentami i pracownikami Wydziału NPiSM wzięli udział także studenci I i II roku hebraistyki z p. dr Angeliką Adamczyk, a także wielu zaproszonych gości m.in. z Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. W 45-minutowym wykładzie dr Huppert przybliżył idee, które legły u podstaw powstania Izraela, zwłaszcza świecki syjonizm, po czym wskazał na zmiany, jakie zachodziły w podejściu do miejsca i roli religii w tym kraju i w jego stosunkach zewnętrznych. Ponad 50 minut odpowiadał też na pytania i komentarze, które nasunęły się słuchającym po wykładzie.

Dziękujemy Panu Huppertowi za to spotkanie i zapraszamy do odwiedzenia nas przy kolejnej okazji! Za organizację spotkania opowiadała p. dr Anna M. Solarz.