Social Solidarity and Philanthropy: nowy wspólny przedmiot Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Genewskiego

Spotkanie informacyjne Erasmus+ 2025/2026
9 stycznia, 2025

pl

Szanowni Państwo,
 
 Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW we współpracy z Faculty of Arts Uniwersytetu Genewskiego otwiera na Uniwersytecie Warszawskim w semestrze letnim 2024/2025 nowy przedmiot pt. Solidarność Społeczna i Filantropia: Perspektywa Historyczna i Współczesna (in English: Social Solidarity and Philanthropy: historical and contemporary perspective).
 

Przedmiot jest jednym z wyników trzech projektów naukowych (research based teaching) – realizowanych w Szwajcarii, na Uniwersytecie Genewskim przez:

Dr Anitę Budziszewską z WNPiSM, Uniwersytetu Warszawskiego, Holder of Swiss Government Excellence Scholarship na Uniwersytecie Genewskim:

1. pt. „Philanthropy and international relations: how do cultural, political and axiological settings determine philanthropy?” prowadzonego w Centrum Badań nad Filantropią Uniwersytetu Genewskiego i finansowanego przez Rząd Szwajcarii w ramach programu naukowego „Swiss Confederation Excellence” dla naukowców zagranicznych oraz 

2.  „Filantropia i działalność filantropijna Polonii i Polaków mieszkających w Szwajcarii” w ramach grantu naukowego Szwajcarskiej Fundacji – Anneliese i Mieczysław Koćwin Foundationprowadzonego w Centrum Badań nad Filantropią Uniwersytetu Genewskiego

Prof. Irene Hermann oraz Dr Renatę Latałę z Faculty of Arts, Uniwersytetu Genewskiego:

3. Grant badawczy Szwajcarskiej Fundacji Naukowej – The Swiss National Science Foundation (SNSF) pt. « Solidarités plurielles : représentations, discours et pratiques autour d’un concept « universel » (1975-1985) », realizowany na Faculty of Arts Uniwersytetu Genewskiego.

Kurs będzie prowadzony przez  dr Renatę Latałę (ze strony Uniwersytetu Genewskiego) i dr Anitę Budziszewską (ze strony Uniwersytetu Warszawskiego) w trybie stacjonarnym. Studenci mają również możliwość dołączenia i uczestnictwa online/ ZOOM. 

Celem kursu jest refleksja nad takimi pojęciami jak: 

1) solidarność społeczna: dlaczego społeczeństwa i jednostki się solidaryzują i jaki jest tego efekt: nowe normy, wartości, prawa?; 

2) filantropia jako jedna z emanacji postaw prospołecznych i solidarnościowych; 

3) zaangażowanie i dyskursy społeczne a ruchy społeczne.

Problematyka przedmiotu oparta będzie na analizie tych pojęć – w wymiarze mikro, i makro oraz w oparciu o perspektywę  historyczną i współczesną –  poprzez odnoszenie się głównie do przykładów ruchów solidarnościowych, humanitarnych, prospołecznych i filantropijnych w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu Szwajcarii i Polski.

Kurs analizuje w jaki sposób szeroko rozumiani aktorzy społeczni (jednostki, grupy i ruchy społeczne, mniejszości, itd) solidaryzowali się wokół pewnych idei i wartości, w jaki sposób solidarność i postawa prospołeczna była realizowana i dlaczego ruchy solidarnościowe stały się fundamentalną kwestią w ostatnich latach zimnej wojny i obecnie, oraz jaka jest w tym rola filantropii. 

Kurs seminaryjny jest realizowany przez Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych,  we współpracy naukowej i dydaktycznej z Uniwersytetem Genewskim,  Faculty of Arts.

Limit osób: 20, obowiązuje rejestracja USOS 

Strona przedmiotu w USOS: https://usosweb.uw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPrzedmiot&prz_kod=2100-MON-SOFI-OG

Liczba godzin: 15 godzin 

Czas trwania kursu: 17 lutego – 31 marca; Poniedziałek, 16.45- 18.15

Liczba ECTS: 3 

Język: polski

Najlepszpe prace zaliczeniowe studentów będą opublikowane na stronie projektu  m.in. Uniwersytetu Genewskiego. 

Sylwetki Prowadzących: 

Dr Anita Budziszewska – Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce (2022). Członek Katedry Dyplomacji i Instytucji Międzynarodowych, WNPISM Uniwersytetu  Warszawskiego.  Stypendystka Rządu Szwajcarskiego w ramach programu „Swiss Confederation Excellence Program” dla zagranicznych naukowców w Geneva Centre for Philanthropy Uniwersytetu Genewskiego. Stypendystka szwajcarskiej Fundacji Annelise i Mieczysława Koćwin Foundation (Therwil, Szwajcaria) w Geneva Centre for Philanthropy Uniwersytetu Genewskiego.  Research fellow w Centre for Philanthropy Studies, University of Basel (Szwajcaria). Jest członkiem m.in. Academic Council of the United Nations System, European Research Network on Philanthropy (ERNOP), International Studies Association (ISA), International Cultural Relations Research Alliance pod egida British Council i IFA.   Zainteresowania badawczefilantropia i stosunki międzynarodowe, międzynarodowa filantropia, globalna i regionalna rola fundacji filantropijnych; polityczne i kulturowe uwarunkowania filantropii; polska i szwajcarska filantropia, kultura i wartości w stosunkach międzynarodowych i prawie międzynarodowym.

Dr Renata Latała – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwentka m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz  Uniwersytetu Genewskiego, doktoryzowała się na Uniwersytecie Fryburskim w Szwajcarii. Pracownik naukowy Uniwersytetu Genewskiego od 2015 r., gdzie dołączyła najpierw do grupy badawczej na Wydziale Psychologii i Nauk Pedagogicznych, a od 2019 pracowała w Instytucie Historii na Wydziale Humanistycznym.Uczestniczka wielu międzynarodowych projektów naukowych, m.in. Nations et Nationalismes Instytutu Europejskiego w Genewie; projektu European Science Association European Historiography, a International Research Platform: Contested Legacies. Central/ Eastern European and Southern European Competing Narratives on Authoritarian „Lieux de mémoire”.  Stypendystka Szwajcarskiego Naukowego Funduszu Narodowego. W latach 2019-2024 na Uniwersytecie Genewskim prowadziła badania nad ideą i praktyką solidarności w ramach projektu naukowego „Solidarités plurielles : représentations, discours et pratiques autour d’un concept « universel » (1975-1985)”, finansowanego przez Szwajcarski Naukowy Fundusz Narodowy, we współpracy z prof. Irène Herrmann. Zainteresowania badawcze to m.in: Conceptual history, idea solidarności, solidarność społeczna, polityczne i kulturowe uwarunkowania solidarności, kultura i środowiska naukowe a stosunki międzynarodowe; Historia intelektualna i transfery kultury (XIX–XX).

X