Wystawa: „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku.”

Konferencja naukowa ,,Nurty Badań Młodych Naukowców w Obszarze Polityki Społecznej”
16 października, 2019
Konwersatorium Akademickie spojrzenia: Actualite critique
16 października, 2019

plen

Serdecznie zapraszamy na wystawę

„ZMIANA USTAWIENIA. POLSKA SCENOGRAFIA TEATRALNA I SPOŁECZNA XX I XXI WIEKU”,

w Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, gdzie merytorycznego wsparcia udzielił dr hab. Daniel Przastek, Dziekan WNPiSM ds. finansowych i rozwoju, zaś za współpracę z naszym Wydziałem odpowiedzialny był mgr Paweł Marek Mrowiński, doktorant WNPiSM.

Wernisaż: 18.10, godz.19
Czas trwania wystawy: 19.10.2019-19.01.2020

Wystawa w nowym świetle ukazuje najważniejsze zjawiska scenograficzne kształtujące przestrzeń i estetykę przedstawień teatralnych oraz wydarzeń polityczno-społecznych w Polsce.

Pojęcie scenografii społecznej kryje w sobie projektowanie przestrzeni dla wydarzeń o dużym zasięgu i oddźwięku wśród „publiczności”, zgodnie ze scenariuszem przygotowanym stosownie do okoliczności — rozgrywanych na placach, ulicach, w obiektach użyteczności publicznej czy w plenerze. Z tego powodu w obszarze zainteresowań twórców wystawy znajdują się np. uroczystości pogrzebowe, pielgrzymki papieskie, wydarzenia o charakterze patriotycznym, propagandowym, sportowym oraz protesty. Społeczny wymiar scenografii i wiążący się z nim polityczny aspekt wydarzeń reżyserowanych zarówno przez władze państwowe, jak i oddolnie — przez obywateli i widzów sceny publicznej — po raz pierwszy został ukazany razem z historią polskiej scenografii teatralnej, której nie sposób oddzielić od politycznych kontekstów, w jakich powstawały poszczególne projekty.

Wystawa stanowi efekt współpracy Zachęty z Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, który prowadził projekt badawczy „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku”, realizowany dzięki grantowi z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Do wykonawców projektu należeli dr hab. Daniel Przastek oraz mgr Paweł Marek Mrowiński.

Matura z wos-u coraz bliżej, dlatego z ogromną radością ogłaszamy kolejną edycję „WNPiSM uczy WOS-u nocą”. Jest to jedyny w swoim rodzaju maturalny kurs wos-u, który organizujemy już 16 raz!

Dwudniowy kurs obejmujący wszystkie najważniejsze tematy pozwoli Ci na szybką i efektywną powtórkę materiału przed egzaminem.

Unikatowa możliwość wieczorno-nocnej nauki na kampusie głównym, z pewnością dodatkowo zmotywuje Cię do nauki i stworzy niepowtarzalną atmosferę!

Kto będzie obecny?

  • Wykładowcy WNPiSM UW o europejskiej renomie powtórzą z Wami najważniejsze zagadnienia potrzebne na maturze z WOS-u
  • Spotkacie się z przedstawicielami Samorządu Studentów, którzy wprowadzą Was w studencki klimat

Miejsce kursu:

  • Stara Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 (kampus centralny UW)

Termin:

  • 23.04.2024 20:00-02:00
  • 24.04.2024 20:00-02:00

UWAGA – OBOWIĄZUJE REJESTRACJA!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZOSTANIE OPUBLIKOWANY WKRÓTCE

X