Dr Iuliia Eremenko, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, wzięła udział w konferencji Cultural Heritage Academic Interdisciplinary Network (CHAIN) 2024, która odbyła się na Uniwersytecie w Katanii w dniach 27 -29 lutego. Konferencja skupiała się na „Cultural Heritage Routes. Safeguarding, Participation, Sustainable Development”, przyciągając różnorodną grupę ekspertów i akademików do eksploracji innowacyjnych podejść w zachowaniu i zarządzaniu dziedzictwem kulturowym.
Jej prezentacja, zatytułowana „Local experts in world heritage cities: understanding their role in polycentric governance of Torun and Zamosc heritage sites”, przedstawiła wgląd w koordynację polityk pomiędzy różnymi sektorami rządu. Opierając się na koncepcji zarządzania policentrycznego, która umożliwia bardziej inkluzywne reprezentowanie różnych aktorów społecznych poprzez wiele formalnie niezależnych od siebie ośrodków decyzyjnych, jej badanie dostarcza analizy porównawczej polskich Miast Światowego Dziedzictwa Torunia i Zamościa. Skupia się na tym, jak budowana jest ekspertyza w kwestiach Światowego Dziedzictwa i wpływ ekspertów Światowego Dziedzictwa w procesie decyzyjnym.
Badanie jest częścią projektu o nazwie „Local experts in Polish and German World Heritage Cities: understanding their role in polycentric governance of heritage sites” (numer projektu 2021/43/P/HS5/02926), które rzuca światło na złożoności zarządzania policentrycznego w ochronie miast światowego dziedzictwa. Badanie otrzymało współfinansowanie z Narodowego Centrum Nauki oraz programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań i innowacji Horyzont 2020 na mocy umowy grantowej Marie Skłodowskiej-Curie nr 945339.