Dr. Iuliia Eremenko odbywa staż w Bawarskim Urzędzie Ochrony Zabytków

19 kwietnia, 2024
Delegacja Wydziału we Lwowie
13 maja, 2024

Dr Iuliia Eremenko, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, niedawno pomyślnie ukończyła trzytygodniowy staż, odbywający się od 1 do 20 kwietnia w Bawarskim Urzędzie Ochrony Zabytków (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) w ramach projektu HERIEXPERT. Badania te są realizowane w ramach projektu nr 2021/43/P/HS5/02926 współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy nr 945339 w ramach działań Marie Skłodowska-Curie.

Podczas swojego pobytu w Bawarskim Urzędzie Ochrony Zabytków dr Eremenko uczestniczyła w spotkaniach dotyczących nowych projektów w obrębie miejsc światowego dziedzictwa i otaczających je stref buforowych. Projekty te obejmowały m.in. budowę turbin wiatrowych i nowych budynków w strefach światowego dziedzictwa kulturowego. Podczas swojej wizyty w urzędzie zebrała cenne informacje na temat zaangażowania obywateli w procesy decyzyjne dotyczące obiektów dziedzictwa.

Dr Eremenko miała również okazję odwiedzić kilka obiektów światowego dziedzictwa w Bambergu, Ratyzbonie i Weißenburgu w Bawarii. Wraz z zarządcami obiektów dziedzictwa światowego odwiedziła kilka wystaw muzealnych związanych z obiektami dziedzictwa światowego Granice Cesarstwa Rzymskiego – Dunajski Limes (segment zachodni) oraz Granice Cesarstwa Rzymskiego – Dolnogermański Limes nowo wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jednym z najważniejszych aspektów jej pobytu była możliwość interakcji z lokalną społecznością zaangażowaną w projekty związane z granicami Cesarstwa Rzymskiego w różnych miastach Bawarii. Doświadczenia te dostarczyły cennych informacji na temat zaangażowania społeczności i dynamiki społecznej w zakresie ochrony dziedzictwa oraz podkreślają znaczenie lokalnego zaangażowania w takie inicjatywy.

Oprócz tych wydarzeń dr. Eremenko wzięła udział w spotkaniu zarządców miejsc światowego dziedzictwa (Arbeitskreis Welterbe), które odbyło się w Pasawie 8 kwietnia. To ważne wydarzenie odbywające się dwa razy w roku ma na celu wymianę informacji na temat projektów związanych z miejscami światowego dziedzictwa oraz omówienie strategicznych kwestii dotyczących ich ochrony.

Najważniejszym wydarzeniem jej stażu był aktywny udział w Zgromadzeniu Ogólnym Stowarzyszenia Wielkich Miast Uzdrowiskowych Europy w Bad Kissingen w dniach 17-19 kwietnia 2024 r. oraz warsztatach urbanistycznych, które poprzedziły Zgromadzenie Ogólne. Wydarzenie to, które zgromadziło specjalistów z siedmiu krajów i jedenastu obiektów światowego dziedzictwa, było platformą dla kluczowych decydentów służącą do omawiania strategii ochrony i promocji europejskich miast uzdrowiskowych. Wydarzenie to było ważną platformą do zawodowego networkingu i położyło podwaliny pod przyszłe projekty badawcze.

Pobyt w Bawarskim Urzędzie Ochrony Zabytków zapewnił wyjątkową okazję do rozwoju projektu badawczego HERIEXPERT. Zapewnił także dr Eremenko bezcenne doświadczenie w procesach decyzyjnych związanych z ochroną i utrzymaniem miejsc światowego dziedzictwa.