Prezentacja dr Iulii Eremenko na warsztatach Centrum Studiów Metropolitalnych Georga Simmla

Konferencja „Culture, Infrastructure and Mobility” na Uniwersytecie Sofijskim
12 grudnia, 2023
Dr Iuliia Eremenko wzięła udział w konferencji Cultural Heritage Academic Interdisciplinary Network (CHAIN) 2024
13 marca, 2024

plen

Dr Iuliia Eremenko, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, uczestniczyła w warsztatach „Questioning Urban Future-Making in the Times of Disrupture”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez grupę badawczą „Urban Futures at Risk” w Centrum Studiów Metropolitalnych Georga Simmla na Uniwersytecie Humboldtów w dniach od 5 do 7 grudnia 2023 roku. Podczas sesji zatytułowanej „Agency for Urban Future(s)”, której przewodniczyła Oleksandra Nenko z Instytutu Studiów Zaawansowanych (TIAS) na Uniwersytecie w Turku, a dyskutantką była Anna Żelnina z Uniwersytetu w Utrechcie, dr Eremenko przedstawiła swoją pracę pt. „The Role of Local Experts in Protecting World Heritage Cities: Toruń’s Post-COVID-19 Experience”. Badanie, przeprowadzone w ramach grantu „Lokalni eksperci w polskich i niemieckich miastach wpisanych na listę światowego dziedzictwa: zrozumienie ich roli w poliśrodkowym zarządzaniu miejscami dziedzictwa” (projekt 2021/43/P/HS5/02926), otrzymało współfinansowanie z Narodowego Centrum Nauki oraz programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy nr 945339 w ramach działań „Marie Skłodowska-Curie”.
Jej prezentacja podkreślała kluczową rolę lokalnych ekspertów w kształtowaniu przyszłości miast wpisanych na listę światowego dziedzictwa, na przykład z Torunia, zwłaszcza w trudnym kontekście odbudowy po pandemii. Dr Eremenko przedstawiła podejście Torunia do równoważenia ochrony dziedzictwa z współczesnymi wymaganiami miejskimi, podkreślając znaczenie włączenia lokalnej wiedzy eksperckiej do planowania przestrzennego w celu ochrony miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa.