Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 31/05/2022

Konkurs na najlepszą pracę dyplomową obronioną w latach 2020-2022
26 maja, 2022
konferencja
Konferencja „Bezpieczny DZIECIAK w cyber”
26 maja, 2022

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.
Europa Środkowa – piękna idea czy eufemizm do zbiorczego określania państw mających kłopoty z demokracją

dr Ludwika Włodek (SEW UW)
Prowadzenie: dr Kinga Torbicka (OKFiSF UW)
31.05.2022 wtorek
godz. 16.45-18.15
Spotkanie, w języku polskim, odbędzie się on-line: https://us02web.zoom.us/j/85851182866

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.
Więcej informacji: www.okf.uw.edu.pl

Streszczenie:
Dr Ludwika Włodek przedstawi referat o zmieniającym się koncepcie Europy Środkowej i europejskości w ogóle, a także o różnych wyobrażeniach i konstruktach dotyczących tego, czym jest Zachód, Wschód i Europa. Nowego kontekstu rozważaniom nadaje oczywiście trwająca w Ukrainie wojna i stosunek do niej, jaki mają tak państwa regionu, jak i pozostali członkowie Unii Europejskiej.

Biogram:
dr Ludwika Włodek – adiunktka w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książki „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza” (Wydawnictwo LIterackie 2017), w której odnosi się do koncepcji Europy Środkowej i zastanawia nad europejskością dzisiejszych państw regionu.

———-

Le Centre de civilisation française et d’études francophones de l’Université de Varsovie, la Faculté de sciences politiques et d’études internationales de l’Université de Varsovie ainsi que la Faculté de philosophie de l’Université de Varsovie en coopération avec l’École Normale Supérieure rue d’Ulm vous invitent à la rencontre dans le cadre du séminaire d’Actualité critique européenne.

L'Europe centrale – une belle idée ou un euphémisme pour la définition collective des pays ayant des problèmes avec la démocratie

dr Ludwika Włodek (SEW UW)
Présidente de séance : dr Kinga Torbicka (OKFiSF UW)
le mardi 31/05/2022
16h45-18h15
La rencontre, en polonais, se tiendra en ligne : https://us02web.zoom.us/j/85851182866

Veuillez noter que la réunion est enregistrée. L’enregistrement sera utilisé à des fins scientifiques. La participation à la rencontre équivaut à donner son consentement.
Plus d’informations : www.okf.uw.edu.pl

Résumé :
Présentera son intervention sur l'évolution du concept d'Europe centrale et de l'européanité en général, ainsi
que sur diverses idées et constructions sur ce que sont l'Occident, l'Orient et l'Europe. De toute évidence, la
guerre en cours en Ukraine et l'attitude à son égard tant des pays de la région que des autres membres de
l'Union européenne donnent un nouveau contexte aux délibérations.

Bio :
Professeur assistant au Centre de l'Europe orientale de l'Université de Varsovie, auteur du livre « Quatre
bannières, une adresse. Histoires de Spisz »(Wydawnictwo LIterackie 2017), dans lequel elle fait référence
au concept d'Europe centrale et réfléchit sur le caractère européen des pays actuels de la région.