Akademickie spojrzenia: Konwersatorium Actualité critique européenne

konferencja
V4. Past. Present. Future – Call for papers
28 września, 2021
Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022
30 września, 2021

pl

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych, Groupe d’études géopolitiques ENS Paris, Wydział Orientalistyczny UW zapraszają na spotkanie w ramach seminarium „Akademickie spojrzenia. Konwersatorium Actualité critique européenne” zatytułowane:

Feministki muzułmańskie na Zachodzie.

Dyskusja wokół książki Marty Widy-Behiesse

które odbędzie się we wtorek 12.10.2021 o godz. 16.45

z udziałem autorki dr Marty Widy-Behiesse (Wydział Orientalistyczny Uniwersytet Warszawski)

Dyskutantka – dr Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas)

Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej.

Sala numer 4, Budynek Wydziału Filozofii, ul. Krakowskie Przedmieście 3

Transmisja Zoom: https://us02web.zoom.us/j/86327225615

Spotkanie w języku polskim.

Spotkanie odbywa się w ramach Festiwalu Zorientowanych organizowanego przez Wydział Orientalistyczny UW.

Serdecznie Państwa zapraszamy.

————-

Muzułmańskie feministki – zrzucają chusty lub traktują je jako oręż i tarczę. Walczą z niesprawiedliwością dotykającą kobiety społeczności imigranckich Zachodu i z pozostałościami po kolonialnym systemie myślenia. Odcinają się od religii, widząc w niej narzędzie systemu patriarchalnego lub wręcz przeciwnie – szukają w niej siły i wartości, które określić możemy właśnie jako „feministyczne”. Dokonują własnej, kobiecej interpretacji Koranu. Działają prężnie w społecznościach muzułmańskich Zachodu, pokonując liczne przeszkody, publikując, a nawet pnąc się po szczeblach kariery politycznej.

Za sprawą niniejszej publikacji polski czytelnik po raz pierwszy pozna barwne osobowości czołowych przedstawicielek muzułmańskich ruchów kobiecych Europy Zachodniej, ich idee, cele i dorobek.

Dr Marta Widy-Behiesse – prowadzi badania i zajęcia z zakresu islamu w Europie Zachodniej i zagadnień kobiecych w kontekście religii muzułmańskiej w Zakładzie Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka artykułów na temat islamu w Europie i zachodnich intelektualistek muzułmańskich, a także książek – Życie codzienne w muzułmańskim Paryżu i Tożsamość europejskich muzułmanów w myśli Tariqa Ramadana.

Dr Magdalena El Ghamari – doktor nauk społecznych, w obszarze nauk o obronności, o specjalności operacje i techniki operacyjne. Pracowniczka naukowo-dydaktyczna w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych (INPISM) Collegium Civitas oraz Kierowniczka Pracowni Bezpieczeństwa Kulturowego, działającej w ramach Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi CC w Warszawie. Członkini Society for Libyan Studies (The British Academy) oraz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych Młodych Naukowców. Zainteresowania naukowe: terroryzm, procesy radykalizacyjne, obszar MENA, religia i kultura cywilizacji arabsko–muzułmańskiej. Ekspertka ds. prowadzenia operacji cywilno-wojskowych w odmiennym środowisku kulturowym – High Risk Area.

 

 

Matura z wos-u coraz bliżej, dlatego z ogromną radością ogłaszamy kolejną edycję „WNPiSM uczy WOS-u nocą”. Jest to jedyny w swoim rodzaju maturalny kurs wos-u, który organizujemy już 16 raz!

Dwudniowy kurs obejmujący wszystkie najważniejsze tematy pozwoli Ci na szybką i efektywną powtórkę materiału przed egzaminem.

Unikatowa możliwość wieczorno-nocnej nauki na kampusie głównym, z pewnością dodatkowo zmotywuje Cię do nauki i stworzy niepowtarzalną atmosferę!

Kto będzie obecny?

  • Wykładowcy WNPiSM UW o europejskiej renomie powtórzą z Wami najważniejsze zagadnienia potrzebne na maturze z WOS-u
  • Spotkacie się z przedstawicielami Samorządu Studentów, którzy wprowadzą Was w studencki klimat

Miejsce kursu:

  • Stara Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 (kampus centralny UW)

Termin:

  • 23.04.2024 20:00-02:00
  • 24.04.2024 20:00-02:00

UWAGA – OBOWIĄZUJE REJESTRACJA!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZOSTANIE OPUBLIKOWANY WKRÓTCE

X