Akademickie spojrzenia: konwersatorium: Równe prawa-nierówne szanse; o czynnikach trudnego procesu równouprawnienia kobiet i mężczyzn na polskim rynku pracy

Panel dyskusyjny z okazji Dnia Ziemi 2022
19 kwietnia, 2022
Webinarium
Webinarium: War in Ukraine: Responding to the Humanitarian Crisis
20 kwietnia, 2022

pl

Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne 26/04/2022

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW oraz Wydział Filozofii UW we współpracy z École Normale Supérieure Paris zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne.

 

Równe prawa-nierówne szanse; o czynnikach trudnego procesu równouprawnienia kobiet i mężczyzn na polskim rynku pracy

 

Prof. dr hab. Grażyna Firlit-Fesnak (WNPiSM UW)

Prowadzenie: dr hab. Justyna Miecznikowska (WNPiSM UW)

 

26.04.2022 (wtorek)

godz. 16.45-18.15

Spotkanie, w języku polskim, odbędzie się w formie hybrydowej.

Wydział Filozofii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 3, sala nr 109

On-line:  https://zoom.us/j/99241697078?pwd=S25OaGNxQ2VpYVYxcnEwelRXU2l2Zz09

Informujemy, że spotkanie jest rejestrowane. Nagranie będzie wykorzystane w celach naukowych. Udział w spotkaniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

Streszczenie:

Równe traktowanie kobiet i mężczyzn na rynku pracy stanowi najszerzej uregulowany normatywnie obszar polityki na rzecz równości płci, prawo międzynarodowe (Konwencje MOP, ONZ) i regionalne (dyrektywy UE) w tym obszarze wyznaczają zasady prawa pracy i ustawodawstwa społecznego, respektowane we wszystkich krajach tzw. demokracji zachodniej.

Jednak proces równouprawnienia (wdrożenie zasady równego traktowania do praktyki) kobiet i mężczyzn w wielu obszarach świata pracy jest niezwykle trudny wobec istotności strukturalnych, społecznych i kulturowych uwarunkowań statusu kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Ponadto od co najmniej dekady świat pracy podlega gwałtownym zmianom pod wpływem globalizacji gospodarki i zmian technologicznych. Ma to istotny wpływ na prekaryzację stosunków i warunków pracy oraz osłabienie ochrony praw pracowniczych, co stwarza wiele zagrożeń dla różnych kategorii pracowników  w dostępie do „godnej pracy”, osłabiając tym samym nośność narracji wokół ryzyka nierównego traktowania ze względu na płeć.

Wykład i dyskusja poświęcone będą analizie wskazanych powyżej kontekstów równego traktowania kobiet i mężczyzn na rynku pracy, wybranych danych statystycznych ukazujących strukturę branżową zatrudnienia kobiet i mężczyzn, ich dostępu do władzy ekonomicznej, różnic wynagrodzeń (i wskazanie ich przyczyny), ekonomicznych i społecznych skutków nierówno podzielonego wg. płci  świata pracy.

Biogram:

Grażyna Firlit-Fesnak – Profesor zwyczajny nauk społecznych, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, politolog. Pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Polityki Społecznej na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Badaczka zagadnień rodziny, polityki rodzinnej, nierówności społecznych i polityki antydyskryminacyjnej, migracji i polityki migracyjnej, autorka licznych publikacji z wymienionych wyżej obszarów badawczych. Wybrane publikacje tematycznie powiązane z treścią wykładu i dyskusji: Wspólnotowa Polityka na rzecz równości kobiet i mężczyzn. Ewolucja celów i instrumentów działania, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa 2005, Bieda i płeć, Sfery podziału kreujące ubóstwo kobiet w krajach Unii Europejskiej, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa 2015, Równe traktowanie i polityka antydyskryminacyjna, w: Współczesne społeczne wyzwania świata i Polski, J. Męcina, Krzysztof Szewior (red).), Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa 2021.

Matura z wos-u coraz bliżej, dlatego z ogromną radością ogłaszamy kolejną edycję „WNPiSM uczy WOS-u nocą”. Jest to jedyny w swoim rodzaju maturalny kurs wos-u, który organizujemy już 16 raz!

Dwudniowy kurs obejmujący wszystkie najważniejsze tematy pozwoli Ci na szybką i efektywną powtórkę materiału przed egzaminem.

Unikatowa możliwość wieczorno-nocnej nauki na kampusie głównym, z pewnością dodatkowo zmotywuje Cię do nauki i stworzy niepowtarzalną atmosferę!

Kto będzie obecny?

  • Wykładowcy WNPiSM UW o europejskiej renomie powtórzą z Wami najważniejsze zagadnienia potrzebne na maturze z WOS-u
  • Spotkacie się z przedstawicielami Samorządu Studentów, którzy wprowadzą Was w studencki klimat

Miejsce kursu:

  • Stara Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 (kampus centralny UW)

Termin:

  • 23.04.2024 20:00-02:00
  • 24.04.2024 20:00-02:00

UWAGA – OBOWIĄZUJE REJESTRACJA!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZOSTANIE OPUBLIKOWANY WKRÓTCE

X