Członkowie Koła Instytucji Międzynarodowych odbyli wizytę w Brukseli

wykład
Wykład Mariany Katzarowej
13 listopada, 2023
Samorząd terytorialny wobec kryzysu i zagrożenia. Polskie doświadczenia kadencji 2018-2023
14 listopada, 2023

plen

Członkowie Koła Instytucji Międzynarodowych odbyli w dniach 6-9 listopada 2023 r. wizytę w Brukseli, gdzie zobaczyli najważniejsze instytucje Unii Europejskiej, a także samej Belgii.
Podczas wyjazdu udało im się odwiedzić siedzibę Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego (AFET), gdzie mogli dowiedzieć się o karierze urzędnika Unii Europejskiej, a także pracach samej Komisji. Zobaczyli oni również sam Parlament Europejski, w którym mieli okazję przez chwilę posłuchać trwających obrad, a także zobaczyć najważniejszych europejskich polityków takich jak Ursula von der Leyen, a także Charles Michel. Wizytę w Parlamencie zwieńczyło odwiedzenie Parlamentarium.
Parlament Europejski nie był jednak jedyną odwiedzoną przez nich instytucją, gdyż studenci zawitali także do siedziby Rady Unii Europejskiej oraz Rady Europejskiej. Studenci byli także w Komisji Europejskiej , gdzie mogli dowiedzieć się o programach UE na rzecz edukacji, a także poznać „od kuchni” funkcjonowanie samych dwóch Rad i Komisji. Członkowie KIM spotkali również młodzieżową organizację Young European Federalists, z którą mogli wymienić swoje poglądy dotyczące przyszłości Europy, zapoznać się z działaniami, które JEF realizuje, a także zintegrować.
Wizyta w stolicy Belgii była dla członkiń i członków KIM momentem spotkań z Europosłami: Robertem Biedroniem oraz Andrzejem Halickim, od których mogli dowiedzieć się o pracy Europosła, a także o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, które będą miały miejsce w czerwcu 2024 roku. Udało im się również spotkać europosłankę Janinę Ochojską. Tego dnia Koło odbyło również spotkanie z urzędnikami Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) i pogłębić wiedzę na temat jej funkcjonowania. Studenci odwiedzili również Dom Historii Europejskiej, który był dla nich momentem rozważań na temat wspólnej historii Polski i Europy, a także integracji europejskiej.
Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w Parlamencie Federalnym Belgii oraz wizyta w Muzeach: Musée Magritte, Musée des Beaux Arts, BELvue lub innych wybranych przez studentów. We wszystkich wydarzeniach towarzyszył studentom także dr hab Vadym Zheltovskyy, który pomagał również w organizacji samego wyjazdu.