Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne
Katedra Studiów Regionalnych i Globalnych, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW
Katedra Języków i Kultur Afryki, Wydział Orientalistyczny UW
Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ
Instytut Politologii, Wydział Nauk Społecznych UG
zapraszają w dniu 15 grudnia o godzinie 18.00 na debatę z cyklu
„Globalne Południe” pt.
Etiopia – między wojną i pokojem
Przejęcie urzędu premiera Etiopii przez Abiya Ahmeda Alego w kwietniu 2018 roku oceniano jako istotny przełom we współczesnej historii tego kraju. Jego pierwsze decyzje na arenie międzynarodowej zwiastowały nowe podejście do kwestii, będących dotychczas istotną przeszkodą dla pokojowego kształtowania stosunków międzynarodowych w regionie Rogu Afryki. Szczególnie ważna w tym kontekście była normalizacja stosunków z Erytreą, z którą od czasu wojny z lat 1998-2000 relacje były wrogie. To nowe podejście do kształtowania stosunków z państwami regionu docenił m.in. Norweski Komitet Noblowski, przyznając mu Pokojową Nagrodę Nobla za rok 2019.
Pierwsze decyzje nowego premiera Etiopii w sferze wewnętrznej również kreowały wizerunek Abiya Ahmeda Alego jako reformatora. Uwolnienie więźniów politycznych, poszerzenie zakresu swobód obywatelskich, a także odejście od autorytarnych metod sprawowania władzy właściwych poprzedniej elicie politycznej wpisywały się w proces zmian, mających zainicjować proces demokratyzacji. Jedno z największych państw Afryki miało wytyczać nowe kierunki rozwoju kontynentu, na którym w poprzedniej dekadzie bardzo wyraźnie zarysował się trend powrotu do autorytaryzmu.
Patrząc na sytuację w Etiopii z dzisiejszej perspektywy, wydaje się, że ówczesne oczekiwania wiązane z reformami Abiya Ahmeda nie zostały spełnione. Rozpoczęte przez niego zmiany uruchomiły procesy destabilizacyjne (m.in. na tle różnic i odmiennych oczekiwań poszczególnych społeczności etnicznych wobec systemu politycznego formalnie federacyjnego państwa), które doprowadziły do zaburzeń porządku wewnętrznego i wybuchu krwawego konfliktu – główne linie sprzeczności ujawniły się w relacjach rządu centralnego z władzami prowincji Tigraj.
Proponowana debata będzie służyła pogłębieniu wiedzy na temat źródeł i uwarunkowań konfliktu wewnętrznego w Etiopii, jak również określeniu szans jego zakończenia i perspektyw stabilizacji państwa.
W dyskusji wezmą udział:
Prof. Przemysław Turek, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ
Dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł, Katedra Języków i Kultur Afryki, Wydział Orientalistyczny UW
Dr Michał Lipa, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ
Mgr Kinga Turkowska, Katedra Języków i Kultur Afryki, Wydział Orientalistyczny UW
Prowadzenie spotkania:
Dr hab. Wiesław Lizak, Katedra Studiów Regionalnych i Globalnych, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW
Spotkanie odbędzie się w trybie on-line pod linkiem: