Prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek wzięła udział w Konferencji KSAP
16 kwietnia, 2023
Wykład otwarty Iana Brzezińskiego – NATO’s Future Amidst a World of Great Power Competition
18 kwietnia, 2023

W dniu 14-15 kwietnia na Uniwersytecie w Segedyn na Węgrzech przebywało dwóch doktorantów WNPiSM: Heqi Sun oraz Eugeniusz Kuznicow-Wyszyński. Panowie brali udział w międzynarodowej konferencji pt. „Decades of crises: from competitiveness to resilience – via the bumpy road of sustainability. The 5th Conference in cooperation with the European Association for Comparative Economic Studies”.

Podczas konferencji wygłosili referaty na temat „”Economic sanctions as an example of the Anti-Russian policy of the European Union in the context of the Ukrainian crisis” oraz „Strategic reconfiguration and challenges of China-CEE cooperation in the post-epidemic era”.

Wyjazd realizowany w ramach dofinansowania IDUB.