Dr Barbara Kratiuk i Dr Aleksandra Jaskólska w Japonii

13 grudnia, 2022
dr Piotr W. Zawadzki odwołuje zajęcia 14 grudnia
13 grudnia, 2022

Dr Barbara Kratiuk oraz Dr Aleksandra Jaskólska odwiedziły Japonię w ramach realizacji projektu „Eurasian Insights: Strengthening Indo-Pacific Studies
29 listopada 2022 Dr Kratiuk oraz Dr Jaskólska odwiedziły Waseda University z wizytą zwrotną u Profesora Kazuhiko Yokota ze School of Commerce. Profesor Yokota odwiedził WNPISM w listopadzie tego roku i zaprosił badaczki do przeprowadzenia wykładu gościnnego. Dr Jaskólska i dr Kratiuk przeprowadziły wykład dla studentów pt. „Multiculturalism in Europe and Indo-Pacific”.
30 listopada 2022 badaczki z WNPISM odwiedziły Tama University School of Global Studies. Spotkały się tam z Profesor Aigul Kulnazarova, która jest obecnie Dyrektorką Global South Caucus International Studies Association. Przeprowadziły także dwa wykłady:
„India’s security Community” oraz „Peacebuilding in Europe and Indo-Pacific- a comparative study.” Z Profesor Kulnazarova rozmawiały o potencjalnej współpracy naukowej.
1 grudnia 2022 Dr Kratiuk i dr Jaskólska spotkały się z Yumi Horikane, Dziekanem ds współpracy międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Meiji University, żeby porozmawiać o możliwości współpracy i wspólnych projektów. Następnie udały się na Temple University (Japan Campus), gdzie wzięły udział w seminarium „War in Ukraine: the comparative approaches of Central Europe and Indo-Pacific”.
2-4 grudnia badaczki spędziły w Ritsumeikan Asia Pacific University, który jest jednym z ważniejszych partnerów WNPISM w Japonii. Spotkały się ze studentami APU, którzy planują wymianę studencką w semestrze letnim roku akademickiego 2022/23 na WNPISM oraz z Biurem Współpracy Międzynarodowej, żeby omówić dalsze działania projektu „Eurasian Insights; Strengthening Indo-Pacific Studies”, w tym miejscową premierę podręcznika Handbook of Indo-Pacific Studies, który ukaże się nakładem Routledge w styczniu 2023.
Wzięły również udział w „Asia-Pacific Conference” zorganizowanej przez APU. Dr Jaskólska wygłosiła referat „India’s changing approach to South Asia”, a dr Kratiuk „China in Vietnam’s omnidirectional strategy.”  Dr Kratiuk oraz dr Jaskólska spotkały się tam z badaczami takimi jak Hidetaka Yoshimatsu, Jiye Kim, Yoichiro Sato, Hidekazu Sakai, Stephen R. Nagy, Beata Bohorodycz.
WNPISM realizuje strategię aktywnej współpracy z uczelniami i instytucjami europejskimi spoza obszaru Unii Europejskiej, wpisując się w strategiczne cele realizowane przez polską dyplomację.

Wyjazd został sfinansowany z środków projektu Eurasian Insights; Strengthening Indo-Pacific Studies oraz programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” w ramach Działania II.2.2

Dziękujemy wszystkim za owocne rozmowy, spotkania i poświęcony czas!