Dr Iuliia Eremenko, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, niedawno zaprezentowała swoje badania na prestiżowej 6. Międzynarodowej Konferencji Sztuka i Miasto. Wydarzenie to odbyło się w dniach 3-5 czerwca 2024 roku w Instytucie Maxa Plancka ds. Badań nad Różnorodnością Religijną i Etniczną w Getyndze, w Niemczech.
Konferencja jest znana z promowania interdyscyplinarnych dialogów i współpracy, koncentruje się na przecięciach sztuki, przestrzeni miejskich, „prawa do miasta”, estetyki oraz polityki środowiska miejskiego. Prezentacja dr Eremenko, zatytułowana „Między kreatywnością a konserwacją: Dynamika ekspertyzy sztuki ulicznej w miastach hanzeatyckich wpisanych na listę światowego dziedzictwa w Polsce i Niemczech”, była poświęcona zrozumieniu, kto decyduje, które formy sztuki ulicznej i graffiti mogą istnieć w obszarach światowego dziedzictwa, a które nie mogą.
Badanie jest częścią projektu o nazwie „Lokalni eksperci w polskich i niemieckich miastach światowego dziedzictwa: ich rola w policentrycznym zarządzaniu miejscami dziedzictwa”, które rzuca światło na złożoności zarządzania policentrycznego w ochronie miast światowego dziedzictwa. Badania realizowane w ramach projektu nr 2021/43/P/HS5/02926 współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy nr 945339 w ramach działań „Marie Skłodowska-Curie.”