“Melodie Polityki” #3 – wykład prof. Romana Kuźniara + koncert muzyki klasycznej

Udział pracowników WNPiSM UW w konferencji META UN Launch Conference
10 lutego, 2025
Seminarium
Seminarium z prof. Irene Herrmann z Uniwersytetu Genewskiego, pt. Philanthropy and Humanitarianism: Different Faces of Solidarity?
17 lutego, 2025

pl

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu “Melodie Polityki“, organizowanych w ramach obchodów 50-lecia Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. 27 lutego 2025 r. o godz. 18.00 w Auli prof. Jana Baszkiewicza w Gmachu Audytoryjnym  WNPISM odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące świat muzyki klasycznej z refleksją nad polityką.

Wydarzenie współorganizowane jest z Wydziałem Nauk o Kulturze i Sztuce UWInstytutem Muzykologii WNKS UW oraz Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina.

Podczas każdego z pięciu spotkań wysłuchamy inspirujących wykładów prowadzonych przez zasłużonych profesorów naszego wydziału, które przybliżą historię i współczesność nauk politycznych. Wykłady uświetnią koncerty muzyki klasycznej, tworząc niezapomnianą atmosferę spotkania sztuki i nauki. Całość potrwa ok. 90 minut.

Trzeci wykład pt. Dyplomacja jest istnym kameleonem… wygłosi prof. dr hab. Roman Kuźniar. Następnie odbędzie się koncert kwintetu fortepianowego.

  1. Ludomir Różycki – Kwintet fortepianowy c-moll op. 35

Nie przegap okazji, by doświadczyć “Melodii Polityki” i zarezerwuj swój czas na wyjątkowy wieczór pełen muzyki i refleksji. Wstęp wolny. Obowiązują jednak zapisy poprzez formularz dostępny TUTAJ.


Amareno String Quartet

Amareno String Quartet to kwartet smyczkowy założony w 2023 roku. W jego skład wchodzą:

  • Hanna Pozorska – I skrzypce
  • Marta Gębska-Wiercińska – II skrzypce
  • Seweryn Kosiorowski – altówka
  • Dominik Gawarkiewicz – wiolonczela

Choć jako kwartet są dopiero na początku swojej działalności, to jego członkowie mogą poszczycić się czołowymi nagrodami na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertują zarówno jako soliści, jak i kameraliści na najważniejszych scenach Polski, Europy i Ameryki Północnej. Są laureatami licznych stypendiów, m.in. Stypendium MKiDN „Młoda Polska” oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.


Hanna Pozorska – skrzypce

Skrzypaczka, studiująca w klasie dr hab. Agaty Szymczewskiej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in.:

  • Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. L. Spohra w Weimarze
  • Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. A. Grumiaux w Brukseli
  • Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G. F. Telemanna w Poznaniu

Występowała jako solistka z wieloma orkiestrami, takimi jak Polska Filharmonia Bałtycka czy Filharmonia Krakowska, a także podczas uznanych festiwali muzycznych, m.in. Rockport Music Festival oraz festiwalu „Emanacje” organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Współpracowała z wybitnymi artystami, takimi jak Midori Goto, Maxim Vengerov, Alena Baeva czy Anne-Sophie Mutter. Jest stypendystką Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz laureatką Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna.


Marta Gębska-Wiercińska – skrzypce

Skrzypaczka, solistka i kameralistka. Obecnie studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie maestro Konstantego Andrzeja Kulki. Jest laureatką pierwszych nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych. Stypendystka programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2015, 2022), Stypendium MKiDN, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Występowała w prestiżowych salach koncertowych, m.in.:

  • Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu
  • Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
  • Filharmonii Narodowej w Warszawie
  • Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie
  • Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Hadze (Holandia)

W 2018 roku nakładem wytwórni DUX ukazała się jej debiutancka solowa płyta Per Musicam ad Astra, a w 2020 roku album zawierający premierowe nagranie Duo A-dur Op. 18 Józefa Nowakowskiego.


Seweryn Kosiorowski – altówka

Altowiolista, student klasy prof. Piotra Reicherta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Janusza Pisarskiego. Jest laureatem licznych konkursów, m.in.:

  • Międzynarodowego Konkursu Muzycznego OPUS w Krakowie
  • Turnieju Kameralnego w Trzech Odsłonach
  • Valencia Awards Summer Session
  • Konkursu altówkowego im. M. Karłowicza w Poznaniu

Brał udział w mistrzowskich kursach prowadzonych przez Maxima Rysanova, Katarzynę Budnik, Rumena Cvetkova oraz kwartety „Camerata” i „Meccore”. Koncertował w renomowanych salach, takich jak Elbphilharmonie w Hamburgu czy Filharmonia Berlińska. Od 2023 roku jest muzykiem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.


Dominik Gawarkiewicz – wiolonczela

W 2021 roku ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia w Toruniu pod kierunkiem Doroty Bojarczuk. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in.:

  • I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu
  • Grand Prix na 4. Narodowym Turnieju Wiolonczelowym i Kontrabasowym w Warszawie
  • I miejsca na 26. Konfrontacjach Wiolonczelowych w Bydgoszczy
  • Grand Prix oraz nagrody specjalnej za osobowość sceniczną na 2. Międzynarodowym Konkursie Wykonawstwa Instrumentalnego Online w Toronto (2021)

Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in. Magdaleny Bojanowicz, Bartosza Koziaka, Rafała Kwiatkowskiego, Tomasza Strahla, Kazimierza Michalika, Stanisława Firleja i wielu innych.


Józef Domżał

Pianista, kompozytor i improwizator, laureat licznych konkursów krajowych i międzynarodowych. Kształcił się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, a obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu dr hab. Konrada Skolarskiego oraz kompozycji dr hab. Tomasza Jakuba Opałki. Jego działalność artystyczna obejmuje zarówno solowe wykonawstwo pianistyczne, jak i pracę kameralisty oraz kompozytora. Koncertował w prestiżowych salach w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Włoszech, Korei Południowej, Turcji, na Łotwie i Litwie. Był wielokrotnie nagradzany w konkursach pianistycznych, kompozytorskich i improwizacji, zdobywając m.in. Grand Prix VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie oraz nagrody na konkursach w Stambule, Antwerpii, Koninie i Poznaniu. Współpracował z orkiestrami, takimi jak Filharmonia Zielonogórska i Filharmonia Kameralna w Łomży. Jako kompozytor tworzy utwory solowe i kameralne, a jego twórczość była prezentowana m.in. w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Seoul Arts Center oraz w ramach projektu „2024 In Memory of Us” towarzyszącego Igrzyskom Olimpijskim w Paryżu. W 2024 roku został objęty mecenatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

X