Seminarium
Seminarium Europe, China, US, international institutions and globalization: different perspectives or just a game role?
24 stycznia, 2022
Absolwentka WNPiSM UW wyróżniona w konkursie o tematyce miejskiej
24 stycznia, 2022

Nowa publikacja prof. Stanisława Sulowskiego i dra hab. Tomasza Słomki w wydawnictwie Peter Lang pt. The Political System of Poland. Tradition & Contemporaneity

Książka poświęcona jest polskiemu systemowi politycznemu, który – podobnie jak inne systemy współczesnych państw – jest polem nieustającej, dynamicznej zmiany politycznej i społecznej. Stale modernizujące się państwo polskie poszukuje rozwiązań dla usprawnienia swego działania instytucjonalnego i lepszej koordynacji kluczowych polityk. W Polsce pojawia się też szereg symptomów wskazujących na kryzys demokracji konstytucyjnej (demokracji liberalnej) i podważania dorobku demokratycznej transformacji. Autorzy tomu odpowiadają na pytania badawcze o tożsamość polskich rozwiązań ustrojowych, o specyfikę zmian zachodzących w konstytucjonalizmie i w systemie politycznym współczesnej Polski oraz o właściwość kluczowych polityk prowadzonych przez państwo. Opracowanie ukazuje zarówno problematykę współczesną, jak i odwołuje się do polskich tradycji politycznych. Analizowane są poszczególne władze państwowe, dylematy przywództwa politycznego i legitymizacji władzy, ale też członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz kluczowych dla funkcjonowania państwa polityk: zagranicznej i bezpieczeństwa. Redaktorami tomu i autorami rozdziałów są pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, czołowi polscy reprezentanci nauk o polityce, administracji, bezpieczeństwie oraz nauk prawnych.