On – Wheels summer school for the socio-cultural evolution of the EUropean Values, Principles, Identity and Awareness Erasmus+

Spotkanie informacyjne na temat stypendiów na pomagisterskie studia w College of Europe w Natolinie
6 grudnia, 2023
Education under occupation: when does teaching become collaborationism? – Seminarium
7 grudnia, 2023

Celem projektu EUROPIA jest wspólne działanie na rzecz poszukiwania tego, co europejskie. Dzieląc się wzajemnymi doświadczeniami i podkreślając różnorodność jako podstawową wartość w Europie, zespół projektowy zidentyfikuje możliwą ścieżkę zbliżenia i lepszego zrozumienia europejskich wartości, zasady jedności i różnorodności, a także wspólnej tożsamości kulturowej i świadomości historycznej.

Istnieje pilna potrzeba nowego podejścia, aby ożywić ideę jedności europejskiej jako ducha i uczucia, zwłaszcza po ostatnich kryzysach spowodowanych przez Covid-19 oraz wojnę w Ukrainie. Partnerzy dążą do realizacji swoich pomysłów poprzez mobilną szkołę letnią EUROPIA.

EUROPIA skoncentruje się na rozwoju kompleksowych, praktycznych i nowatorskich szkoleń z zakresu historii, symboli, prawa i polityki w Europie kładąc docelowy nacisk na wspólne europejskie wartości, zasady, tożsamość i świadomość. W ten sposób partnerzy będą mogli zaoferować środowisku akademickiemu i studentom swoje innowacyjne i interaktywne podejście mające na celu wzmocnienie europejskiej współpracy dążącej do przezwyciężenia obecnego kryzysu wizerunkowego zjednoczonej Europy.

Rozmowy ze studentami wykazały także utrzymujące się zapotrzebowanie na poprawę jakości kształcenia, innowacyjność treści i metody nauczania, zwłaszcza pod kątem możliwości zdobycia bardziej praktycznej wiedzy i umiejętności. Kolejne pokolenia studentów potrzebują bardziej innowacyjnego, interaktywnego i angażującego podejścia, a także materiałów szkoleniowych, które zachęcą ich do większego zaangażowania obywatelskiego w życiu społecznym.

Wzmocnienie intensywnej komunikacji poprzez organizację letniej szkoły z udziałem uczestników z różnych krajów, odkrywanie nowych tematów, uczestnictwo w wydarzeniach, dostrzeganie punktów zwrotnych, istotnych dla przeszłości Europy, to pomysły warte dalszej eksploracji.

Główny cel projektu

Dr Arabela Briciu

Dr Hristo Berov

Uczestnicy projektu:

Prof. Marko Babić (Uniwersytet Warszawski)

Prof. Piotr Tosiek (Uniwersytet Warszawski)

Prof. Jacek Wojnicki (Uniwersytet Warszawski)

Prof. Vadym Zheltovskyy

Prof. Jarosław Czub