Perspektywy stosunków Ukrainy z Unią Europejską: pogłębiona współpraca, status kandydata, członkostwo?

Ankieta dot. rewitalizacji skweru „Autonomia”
1 kwietnia, 2022
Grupa badaczy WNPiSM na International Studies Association 2022 Annual Convention w Nashville, Tennessee, USA
4 kwietnia, 2022
Seminarium

12 kwietnia, godz. 11:00

Forma spotkania: zdalna

Organizatorzy:

Katedra Polityk Unii Europejskiej WNPiSM Uniwersytet Warszawski

Katedra Prawa i Instytucji Unii Europejskiej WNPiSM Uniwersytet Warszawski

W lutym 2022 roku historia Europy, a nawet świata, zatrzymała się. Tego dnia Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą, która jest krajem sąsiadującym z UE. Państwa członkowskie UE jednogłośnie potępiły Rosję za agresję i zdecydowały o nałożeniu na nią dotkliwych sankcji o charakterze głównie ekonomicznym. Stanowisko UE i państw członkowskich wobec wojny w Ukrainie, choć jednoznacznie sprzeciwiające się inwazji rosyjskiej, ujawniły jednak rozbieżność w ramach organizacji i pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi w zakresie  interesów, odmienności wykorzystywanych narracji i argumentacji. Rozbieżności te w istotny sposób wpływają na stanowisko UE. Celem seminarium jest określenie stanowiska Unii Europejskiej wobec konfliktu, ale przede wszystkim ocena możliwych scenariuszy przyszłej współpracy Ukrainy z Unią Europejską. Przedmiotem refleksji będą oczekiwania i aspiracje Ukrainy w tym obszarze, a także możliwości oferowane przez UE. Istotnym elementem będzie porównanie tych dwóch stanowisk, a także zidentyfikowanie, które spośród postulatów Ukrainy nie są możliwe do realizacji ze względu na specyficzny charakter Unii Europejskiej.

Moderatorzy:

dr hab. Marta Jas-Koziarkiewicz (Katedra Polityk Unii Europejskiej WNPiSM Uniwersytet Warszawski)

dr hab. Piotr Tosiek (Katedra Prawa i Instytucji Unii Europejskiej WNPiSM Uniwersytet Warszawski)

Prelegenci:

prof. dr hab. Jacek Czaputowicz (Katedra Polityk UE WNPiSM Uniwersytet Warszawski)

prof. dr hab. Zbigniew Czachór (WNPiD Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

prof. dr hab. Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie Uniwersytet Warszawski)

dr hab. Irina Pavlenko (Katedra Polityk UE WNPiSM Uniwersytet Warszawski)

dr hab. Vadym Zheltovskyy (Katedra Prawa i Instytucji WNPiSM Uniwersytet Warszawski)

dr Oksana Krayevska (Narodowy Uniwersytet im. I. Franko we Lwowie)

dr Yulia Bidenko (Narodowy Charkowski Uniwersytet im. W. Karazina)

Patronat: