W dniach 4-5 listopada br. w Warszawie odbyła się X edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2024. Temat przewodni Szczytu brzmiał: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo. Rok 2025: Polska w obliczu nowych wyzwań”.
W Szczycie udział wzięli czołowi przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki, organizacji branżowych i biznesu. W gronie ekspertów omówiono kwestie wpływu otoczenia geopolitycznego na polską gospodarkę i bezpieczeństwo kraju, zabezpieczenia krajowego przemysłu w dobie wojny na Ukrainie pod kątem konsekwencji gospodarczych wynikających z wojny oraz zamrożenia relacji handlowych z Rosją, a także zaostrzeniem sytuacji na wschodniej granicy NATO. Dużo uwagi poświęcono tematyce bezpieczeństwa narodowego, gospodarczego, energetycznego i finansowego jak również rozwoju potencjału infrastrukturalnego i innowacyjnego. W szczycie wzięli udział m.in. Wiceminister Nauki prof. dr hab. Andrzej Szeptycki, Wiceminister Spraw Zagranicznych Andrzej Szejna, Podsekretarz Stanu Ministerstwo Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka oraz wielu przedstawicieli biznesu i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem. Jeden z paneli merytorycznych „Bezpieczeństwo Narodowe” prowadził nasz wykładowca płk dr Piotr Potejko z Katedry Technologii Informacyjnych WNPiSM UW.
W drugim dniu wydarzenia odbyła się debata ekspercka ukazująca kierunki polityki bezpieczeństwa Polski w nadchodzącym roku. Udział w niej wzięli gen. dywizji w stanie spoczynku prof. dr hab. Bogusław Pacek, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego oraz prof. dr hab. Stanisław Sulowski Kierownik Katedry Technologii Informacyjnych WNPiSM UW. Debatę moderował płk dr Piotr Potejko. W trakcie debaty profesor Sulowski szczególną uwagę zwrócił na kształcenie ekspertów bezpieczeństwa i wkład Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW w przygotowanie kadr do pełnienia odpowiedzialnych funkcji w instytucjach bezpieczeństwa państwa. W debacie brali czynny udział studenci naszego Wydziału, kierunków Cyberbezpieczeństwo i Bezpieczeństwo Wewnętrzne.
LINK DO WYDARZENIA – KLIKNIJ