Nabór na wymiany bilateralne na całym świecie w roku akademickim 2023/2024 otwarty!
22 lutego, 2023
Handbook of Indo-Pacific Studies – książka pod redakcją dr Barbary Kratiuk i dr Aleksandry Jaskólskiej
27 lutego, 2023

plen

W dniach 16-21 stycznia b. r. gościła w Warszawie prof. Beret Bråten z Centrum Badań nad Płcią Uniwersytetu w Oslo, która poprowadziła na naszym Wydziale zajęcia dla studentów anglojęzycznych.
 Prof. Bråten jest socjolożką, politolożką, a także bylą członkinią Partii Pracy i zastępczynią członka norweskiego parlamentu, Stortingu, w latach 1985-1989. Była doradczynią polityczną w Kancelarii Premiera podczas kadencji Thorbjørna Jaglanda jako premiera w latach 1996 – 1997 i była opisywana jako jeden z jego najbliższych powierników.
Prof. Bråten przyjechała na WNPiSM UW w ramach umowy z Uniwersytetem w Oslo (program Iceland, Liechtenstein Norway Grants). Podczas jej pobytu, prof. Bråten spotkała sie z dr Agnieszką Bejmą, dr Jadwigą Nadolską, a także z dr hab. Renatą Mienkowską-Norkiene oraz mgr Aleksandrą Polak. Tematyka jej zajęć oraz rozmów z naukowczyniami WNPiSM UW dotyczyła głównie kwestii równości płci, współczesnych ruchów społecznych, współpracy instytucji naukowych z Norwegii i Polski. Współpraca WNPiSM UW z Centrum Badań nad Płcią Uniwersytetu w Oslo będzie kontynuowana, a w jej ramach wizytę na Uniwersytecie w Oslo odbędzie w dniach 20-25 marca b. r. dr hab. Renata Mienkowska-Norkiene, która spotka sie z przedstawicielami Centrum Badań nad Płcią oraz prowadzi wykłady dla norweskich studentów. Planowane są wspólne publikacje pracowników WNPiSM UW oraz Centrum Badań nad Płcią Uniwersytetu w Oslo.
Photo: Arve Kjersheim