PROF. RICHARD GIULIANOTTI ORAZ DR GARY ARMSTRONG WYKŁADOWCAMI WIZYTUJĄCYMI WNPISM UW

doc. dr Bohdan Kaczmarek odwołuje zajęcia
15 października, 2021
Historia najnowsza Stosunków Stany Zjednoczone-Chińska Republika Ludowa w latach 1949-2021
18 października, 2021

pl

W semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022 na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW będziemy gościć prof. Richarda Giulianottiego (Loughborough University) oraz dr. Gary’ego Armstronga (City University of London), którzy poprowadzą kursy w formie warsztatów metodologicznych z zakresu współczesnych nauk społecznych oraz nauk o bezpieczeństwie i kryminalistyki. Wykładowcy wizytujący będą gościć na naszej uczelni w ramach Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER, ścieżka 3.5.

Prof. Richard Giulianotti jest światowej sławy socjologiem współczesnego sportu. W latach 80-tych i 90-tych XX wieku należał do pionierów interdyscyplinarnej ekspansji socjologii oraz antropologii w obszarze badań nad kulturami kibiców piłkarskich. W swojej działalności badawczej oraz dydaktycznej specjalizuje się w metodologii prowadzenia badań z obszaru nauk społecznych. Jako niekwestionowany światowy autorytet naukowy i dydaktyczny pełnił w przeszłości funkcję profesora wizytującego na kilkunastu czołowych uniwersytetach na świecie rozmieszczonych na trzech kontynentach, w tym na Harvard University w USA. W semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022 poprowadzi przedmiot monograficzny Research Skills and Strategies in Contemporary Social Sciences. Jestem podekscytowany wizją współpracy z najlepszymi studentami Uniwersytetu Warszawskiego nad ich indywidualnymi projektami badawczymi, na których skoncentrujemy się podczas kursu. Chcę dzielić się moim doświadczeniem naukowym z uczestnikami kursu tak, aby pomóc im rozwinąć się i zostać młodymi naukowcami – deklaruje prof. Giulianotti.

Dr Gary Armstrong to renomowany interdyscyplinarysta, łączący w badaniach nad społecznymi i kulturowymi aspektami bezpieczeństwa, przestępczości i przemocy podejście antropologiczne, socjologiczne i kryminologiczne. W latach 80-tych XX wieku był jednym z pionierów badań społecznych nad subkulturą chuliganów stadionowych w Wielkiej Brytanii. Jego obecne zainteresowania badawcze oscylują wokół kwestii kulturowych uwarunkowań przestępczości we współczesnym Londynie oraz społecznych aspektów zastosowania telewizji przemysłowej (CCTV) dla bezpieczeństwa publicznego. Dodatkowo dr Armstrong jest uznanym specjalistą w zakresie zewnętrznej ewaluacji programów studiów na wielu brytyjskich uniwersytetach. W semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022 poprowadzi przedmiot monograficzny Research Strategies in Contemporary Criminology and Security Studies. Będziemy efektywnie pracować nad poprawą kompetencji uczestników kursu w zakresie tworzenia projektów badawczych, tworzenia tekstów naukowych w języku angielskim oraz publikowania w obiegu międzynarodowym. Jestem przekonany po zakończeniu kursu kariery naukowe jego uczestników i uczestniczek nabiorą rozpędu z korzyścią tak dla Wydziału, jak i całego Uniwersytetu Warszawskiego – zapewnia dr. Gary Armstrong.

Oba kursy adresowane są w sposób szczególny do osób zainteresowanych karierą akademicką na uniwersytecie lub karierą zawodową ośrodkach badawczych i analitycznych oraz instytucjach naukowych. Podczas zajęć omawiane będą kwestie projektowania strategii badawczych, planowania pozyskiwania środków na badania naukowe, teoretycznych i metodologicznych ram dla prowadzenia badań naukowych we wskazanych obszarach, technik z zakresu kwerendy literatury oraz analizy zawartości baz wiedzy i repozytoriów naukowych, mechaniki przygotowywania tekstów naukowych w języku angielskim, strategii publikacyjnych oraz autoewaluacji własnych badań naukowych. Zajęcia odbywać się będą od listopada 2021 roku do stycznia 2022 roku, rejestracja odbywa się poprzez USOSweb.

Prof. Richard Giulianotti oraz dr Gary Armstrong ściśle współpracują z Uniwersytetem Warszawskim od 2012 roku, wielokrotnie gościli (również na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych) jako mówcy na konferencjach i sympozjach naukowych, prowadzili zajęcia dydaktyczne i warsztaty metodologiczne dla studentów, doktorantów oraz pracowników naukowo-badawczych naszej uczelni, a także z sukcesami uczestniczyli w postępowaniach grantowych podejmowanych na naszym Wydziale.

W trakcie pobytu obu renomowanych naukowców na Uniwersytecie Warszawskim opiekę nad nimi sprawować będzie zespół Katedry Historii Politycznej pod przewodnictwem jej Kierownika prof. dr hab. Wojciecha Jakubowskiego z udziałem dr. Seweryna Dmowskiego oraz mgr Ewy Bogusławskiej.

X